Panciri već u Severnoj Koreji
Prvi ,,Pancir-S1” sistemi već su operativni u Pjongjangu i čuvaju strateške objekte. Ruski instruktori trenutno obučavaju severnokorejsko osoblje, koje će uskoro samostalno upravljati sistemima. Ovo je deo dugoročne saradnje koja značajno jača vojni potencijal Severne Koreje.
Severna Koreja aktivno unapređuje svoje oružane snage kroz saradnju sa Rusijom. Ovo uključuje unapređenje balističkih raketa KN-23, razvoj mornarice i prenos tehnologije za proizvodnju dronova tipa ,,Šahed“. Ovi dronovi će se proizvoditi u Severnoj Koreji pod drugim imenom, što ukazuje na dublju vojno-tehnološku saradnju.
Braća po oružju
U junu 2024. godine, Rusija i Severna Koreja potpisale su sporazum o odbrani. Ovim sporazumom, Pjongjang je obezbedio Rusiji milione artiljerijskih granata i raketa u zamenu za tehnologiju i obuku. Saradnja se proširila i na elektronsko ratovanje, gde Rusija pruža sisteme za ometanje komunikacija, kao i na pomorsku modernizaciju.
Budanov je upozorio da ova saradnja komplikuje situaciju na Korejskom poluostrvu. Severna Koreja dobija napredne sisteme koji joj omogućavaju da se suprotstavi Južnoj Koreji i SAD. ,,Pancir-S1“, čija je procenjena vrednost oko 15 miliona dolara, ruska vojska koristi za zaštitu kritične infrastrukture, a sada će služiti i severnokorejskoj eliti.
Proširenje proizvodnje
Evropski analitičari smatraju da Rusija gradi dugoročni savez sa režimom koji želi da destabiliše Zapad. Ova saradnja nije samo trgovina oružjem, već strateški pokret koji ima dalekosežne posledice po globalnu bezbednost.
U narednom periodu, očekuje se proširena proizvodnja dronova u Severnoj Koreji, kao i dalja isporuka ruske opreme, uključujući radare i sisteme za elektronsko ratovanje. Iako se očekuje reakcija Saveta bezbednosti UN, Rusija može blokirati bilo kakve sankcije, što čini ovu situaciju još kompleksnijom.