Северна Кореја већ користи руске ,,Панцир-С1″ системе: Украјина открива детаље војне сарадње Москве и Пјонгјанга

Северна Кореја је већ почела да користи руске системе противваздушне одбране ,,Панцир-С1” за заштиту Пјонгјанга, потврдио је Кирил Буданов, начелник украјинске војне обавештајне службе. Овај корак представља део ширег стратешког партнерства две земље, које укључује трансфер технологије, обуку војника и производњу дронова.

Панцири већ у Северној Кореји

Први ,,Панцир-С1” системи већ су оперативни у Пјонгјангу и чувају стратешке објекте. Руски инструктори тренутно обучавају севернокорејско особље, које ће ускоро самостално управљати системима. Ово је део дугорочне сарадње која значајно јача војни потенцијал Северне Кореје.

Северна Кореја активно унапређује своје оружане снаге кроз сарадњу са Русијом. Ово укључује унапређење балистичких ракета KN-23, развој морнарице и пренос технологије за производњу дронова типа ,,Шахед“. Ови дронови ће се производити у Северној Кореји под другим именом, што указује на дубљу војно-технолошку сарадњу.

Браћа по оружју

У јуну 2024. године, Русија и Северна Кореја потписале су споразум о одбрани. Овим споразумом, Пјонгјанг је обезбедио Русији милионе артиљеријских граната и ракета у замену за технологију и обуку. Сарадња се проширила и на електронско ратовање, где Русија пружа системе за ометање комуникација, као и на поморску модернизацију.

Буданов је упозорио да ова сарадња компликује ситуацију на Корејском полуострву. Северна Кореја добија напредне системе који јој омогућавају да се супротстави Јужној Кореји и САД. ,,Панцир-С1“, чија је процењена вредност око 15 милиона долара, руска војска користи за заштиту критичне инфраструктуре, а сада ће служити и севернокорејској елити.

Проширење производње

Европски аналитичари сматрају да Русија гради дугорочни савез са режимом који жели да дестабилише Запад. Ова сарадња није само трговина оружјем, већ стратешки покрет који има далекосежне последице по глобалну безбедност.

У наредном периоду, очекује се проширена производња дронова у Северној Кореји, као и даља испорука руске опреме, укључујући радаре и системе за електронско ратовање. Иако се очекује реакција Савета безбедности УН, Русија може блокирати било какве санкције, што чини ову ситуацију још комплекснијом.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *