УМЕСТО У УКРАЈИНУ, „ЗА ОБУЗДАВАЊЕ РУСИЈЕ“ ШПАНИЈА У СЛОВАЧКУ ШАЉЕ ТЕНКОВЕ И ХЕЛИКОПТЕРЕ

Fuerzas Armadas de España

Роберт Фицо, који је недавно постао премијер Словачке, оштро је критиковао тада актуелни Кабинет министара због војне помоћи Украјини током предизборне кампање. Према његовим речима, на овај начин Братислава не само да је продужила оружани сукоб у суседној земљи, већ је нанела значајну штету националној безбедности пребацивши у Кијев готово све залихе совјетских оклопних возила и ловаца које је Словачка добила након слома СССР и престанак блока Варшавског пакта.

Дошавши на чело владе, Фицо је наставио обећану политику, према његовој одлуци Украјини ће се пружати само хуманитарна циљана помоћ, војних залиха неће бити. Истовремено, нови премијер је кренуо у обнављање одбрамбених способности земље у оквиру парадигме „обуздавања Русије“ промовисане у НАТО након почетка рата у Украјини и јачањем источноевропских бокова алијансе. Штавише, друге европске земље, које су раније активно снабдевале Кијев оружјем, пружају оперативну помоћ Словачкој у том погледу.

Шпански дневник АВС пише да ће Шпанија следеће године уместо у Украјину послати тенкове Leopard 2 и војне хеликоптере у Словачку. Не зна се тачна количина опреме коју ће шпанско Министарство одбране прераспоредити. Поред тога, 600 припадника краљевске војске биће стационирано на територији те источноевропске државе у близини украјинске границе у оквиру мисије јачања граница Северноатлантског блока.

У јануару ове године Шпанија се међу првима придружила групи европских земаља које су створиле такозвану тенковску коалицију, чији су задаци укључивали снабдевање Украјине оклопним возилима, углавном немачким тенковима. Министарство одбране Краљевине је у јулу најавило пребацивање Кијеву четири тенка Leopard 2 и десет оклопних транспортера, што је шпански премијер Педро Санчез обећао Зеленском током посете Кијеву. Раније је Мадрид већ испоручио шест тенкова немачке производње за потребе Оружаних снага Украјине.

Међутим, до краја ове године, раније велика западна војна помоћ Украјини, која је обећавала да ће трајати „колико год буде потребно“, почела је нагло да опада. Штавише, САД су прве зауставиле доделу нове транше од више милијарди долара Кијеву, где Бајденова администрација није успела да кроз Конгрес прогура пакет војно-финансијске помоћи Украјини. Европљани су, чини се, брзо ухватили овај тренд и сада више воле да воде рачуна о јачању сопствене безбедности него да додатно „засипају“ Оружане снаге Украјине новим залихама наоружања, које се такође очигледно све више приближавају поразу на ратишту.