УКРАЈИНА ПОЈАЧАЛА РАКЕТНЕ НАПАДЕ НА КРИМ: ДА ЛИ РУСКА ПВО ПОЧЕЛА ДА ПРИМЕЊУЈЕ ТАКТИКУ РАКЕТАША ВОЈСКЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ 1999?!

Фото: Министарство одбране Србије

После нешто више од две недеље бављења Газом, Украјина је поново доспела у медији, али не толико битком око чувене Адијевке него око Херсона и самог Крима.

После скоро месец дана од напада на Крим на штаб Црноморске флоте Украјина је данас извела чак два напада.

У првом је по први пут од када је почетком октобра добила тактичке пројектиле ATACMS који су под ознаком касетна артиљеријска муниција пребачени из војних складишта армије САД у Пољску, а онда у Украјину. Те ракете су рано јутрос послате на Крим. Руска 31. дивизија ПВО није успела да пресретне те две ракете.

Напад се догодио око 3 сата ујутро по московском временом. Мета су били руски војни положаји пре свега 31. дивизије ПВО ракетни системи С-400 о околини Оленевка на рту Тарханкут. Ракете није било могуће оборити, али захваљујући унапред предузетим мерама, извлачењем технике није причињена била озбиљна штета.

У питању је била верзија ATACMS са касетном бојевом главом домета 166 км . Постоји претпоставка да су ове ракете лансиране из околине Очакова, али највероватније из Херсонске области, десне обале Дњепра јер је то најкраћи пут за удар на Крим.

Иначе Херсон доживљава поново прикупаљње великог броја припадника украјинске војске који добијају понтоњерску технику пре свега понтонске мостове, скелске прелазе које су дониране из Немачке, где су припадници тих једница завршили обуку и летос је Бугарска донирала значајну количину понотнских мостова. Циљ је сада у тренуцима када је река Дњепар после пуцања бране Кахова веома ниска, а брзина протока смањена право време за прелазак реке. у ту сврху Украјинци су на Херсконском правцу гуменим чамцима извршили препад да би на левој страни Дњепра ако се гледа на карти према Црном мору створили мостобран као исходишну тачку за ширење мостобрана пребацивања додатног људства и касније успоставом понтонских мостова и скелских прелаза и борбене технике која би омогућила развој офанзивних дејства на том правцу.

Иначе из Пољске Украјина је од САД добила донацију још једног пакета од 20 ракета ATACMS МGМ-140B Block 1А домета 300 км.

Да Крим постаје фокус Кијева говори и податак да су три беспосадна површинска пловила уништена на путут према луци Севастопољ. Иначе крсдтарећим ракетама које се лансирају са обале П-800 Јакхонт ланисране су на Николајев, и дунавксе луке Измаил и Рени која су обележена као упоришта одакле у борбене акције украјинска ратна морнарица шаље своја пловила.

Прво пловило уништио је патролни брод Колесников, два пловила покушала су улазак у залив Херсонес, али је на њих отворена ватра из брзих чамаца Раптор. један је погоуђен и потонуо, а трећи се вратио.

Око шест ујутро дат је сигнал за узбуну од ракетне опасности. Први пројектил, највероватније крстарећа ракета Storm Shadow пала је у околини села Наташин. О остачлим подацима шта је гађано нема.

Други напад уследио је у 13 сати по московском времену када је са јуришника Су-24М лансирано 8 крсстарећих ракета које су према руским тврдњама све оборене. На једном од објавњених снимака се види пресретање крстареће ракете.

Примена искуства ПВО Војске Југославије из 1999.

Дежурни истраживачи дешавања и праћења руске технике на Криму дигли су велику панику када се открило да су Руси по први пут од почетка рата на Криму, односно од септембра почели да мењају ватрене положаје ПВО система С-400 услед интензивног осматрања из свемира и ваздуха, како би се избегли изненадни напади.

Забележено је више рута кретања ракетних дивизиона , ничу нови ракетни системи, па се узакзује да су можда постављени лажни мамци. Забележено је од 23. септембра више померања дуж западне обале и ницање нових ракетних система за које се не зна да ли су мамци или прави ракетни системи.