ШТА ЈЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА ОД НОВОГ ОРУЖЈА ПРИКАЗАЛА СЕРГЕЈУ ШОЈГУУ: Тенк М2020, нуклеарни торпедо, балистичку ракету и нове копије америчких беспилотних летелица! ВИДЕО

Севернокрејски председник Ким Џонг Ун и руски министар одбране Сергеј Шојгу који се налази у посети Северној Кореји где се одржава манифестација поводом 70 година од окончања Корејског рата присуствовали су спекталукарној војној паради у Пјонгјангу где су галвен звезде биле балистичке ракете, ново аутономно подводно пловило и беспилотне летелице по узору на америчку стратешку RQ-4 GLOBALHAWK и борбени дрон MQ-9 REPAIR.

Тенк М2020

Прва главна звезда војне параде је био тенк М-2020, који је заправо један од низа севернокорејских копија руског тенка Т-62 који се лиценцно израђује у Северној Кореји под ознаком Čonma Ho ( Pegaz) i Pokupong HO (Krilati konj). Иначе овај тенк многи називају севернокрејском араматом иако са њом нема баш много везе, по сваременом изгледу личи на армату по одадтном оклопу и систему активне заштите за који се верује да је севернокорејска верзија популарног Афганита. Отуда и коинциденција са арматом.

За разлику од западних тенкова М2020 је знатно мањих димензија и тежине. Верује се да главни топ копија руског 2А46 калибра 125 мм који се уграђује на тенкове Т-72, Т-80 и Т-90. Коаксијални митраљез се налази лево од главног топа, а аутоматски бацач граната АГС-30 се налази на левој страни крова куполе.

Предњи део оклопа куполе је под углом слично као код М1 Абрамса. Труп тенка има оклопне плоче на боковима, са решеткама на задњим странама које штите мотор баш као и Т-14. Тенк је опремљен композитним оклопом за који се верује да је једнак онима који су опремљени главним борбеним тенковима треће генерације и вероватно је модуларног дизајна. Јасно је да би Северна Кореја желела да посматрачи мисле да њихов нови тенк садржи најновији композитни оклоп, иако је то тешко потврдити.

Верује се да тенк „М2020“ покреће мотор од 1.200 коњских снага. Процењена маса тенка је 55 тона, односно изнад 50 тона. На крову куполе налазе се панорамски нишани и метео сензор на десној страни, а димни бацачи граната на задњем делу куполе заштићени решеткастим оклопом.

Премијерно је приказан на паради 2020. године. Три године касније добио је још један део експлозивно реактивни оклоп који је постављена на предљој страни куполе.

Подводни нуклеарни торпедо “Haeil-1/2

Оно што је занимљиво јесте што је Северна Кореја приказала пред Шојгуом и свој први нукеларни торпедо по узору на руски Посједнон 6. Севернокрејска верзија ке колико се могло сазнати води под ознаком “Haeil-1/2 који је тестиран средином марта 2023. године. Тад је наведено да је тестиран подводни дрон који је способан да носи нуклеарну бојеву главу која би могла да изазове радиоактивни цумнами.Ова вест у Азији одјекнула је као бомба када су се појавиле форографије подводне експлозије негде на отвореном мору. Западни аналитичари сматрали су да за ову тврдњу нема доказа и да је у питању пропаганда.

Вест о тестирању подводног дрона који изазива нукеларни цунами објавила је државна новинска агенција Северне Кореје КЦНА да је дрон назван „Подводна беспилотна летелица“ извела нукеларни напад.

Севернокорејски медији славодобитно су саопштили да је Кимд Џонг Ун, председник Северне Кореје лично предводио тест смиулације напада подводног нуклеарног оружја.

Наравно, не прави, али његову симулацију и да је тестирање обављено од 21-23 марта у водама на истоку земље, односно 59 сати пре симулације детонације бојеве главе.

„Мисија подводног нукеларног стратешког оружја је тајна инфилитрација међу ударне поморске снаге нападача, напад на његове луке изазивањем нукеларне експлозије и нукеларног цунамија, који би разорио инфраструктуру и потопио бродове, навела је државна новинска агенција КЦНА.

Такође севернокорејски медији наводи да Северна Кореја ово оружје развија и тестира од 2012. године и да је у последње две године обављено више од 50 различитих тестова.

Упркос тврдњама аналитичара да је у питању и даље пропаганда, ако се испостави тачно ова земља ће бити друга по реду која је наводно развила нуекалрни подбводни дрон. Прва је то била Русија и то 2018. године, када је славодобитно изјавила да имају подводно оружје судњег дана Статус -6 „Посејдон.

Дронови

На паради су приказана четири дрона.

Звезде 27. војне параде свако су беиле беспилотне летелице посебно копије америчке MQ-9 REPAIR које су много веће него америлке верзије и које носе иранске копије противоклопних ракета Хелфајер.

Беспилотна летелица је слична америчком MQ-9 REPAIR. За сада остаје непознанто по димензијама да ли се севернокорејски MQ-9 разликује под америчког, али енигма остаје и квалитет. Један од приказаних модела има распон крила како наводе севернокорејски државни медији 20 метара опремљен са два пројектила испод крила.

Интерконтинеталне балситичке ракете Хвасонг 17 и 18

Посебан адут који је приказан руском министру одбране Сергеју Шојгу биле су интерконтинеталне балистичке ракете Хвасонг 17 и 18. Посебно ова последња верзија која је недавно тестирана.

Hwasong 18 је тростепена интерконтинетална балистичка ракета на чврсто гориво. О томе колике су димензије за сад нема сагласности и конкретних података. Нагађања кажу да је Hwasong 18 дугачак 26,95 м, његов први степен има пречник од 2,21 м, а други и трећи степен имају пречник 1,9 м. Дужина и максимални пречник су већи него што је раније процењено на основу анализе лансирног канистера за време војне параде. Маса ракете је процењена на 55-60 тона. Максимални домет ракете процењен је на 15.000 км. Западни војни аналитичари наводе да је први степне ракете Hwasong 18 у складу са ракетним моторима на чврсто гориво.

Хвасонг 17 је била претеча будуће севернокорејске интерконтинеталне балистичке ракете. Настала је као продужена верзија истоимене ракете само ознаке 15. Хвасонг 17 ће иначе моћи да носи више независно умерених бојевих глава, колико то за сада није познато. Оно што се зна у целој причи јесте да је у питању ракета на течно гориво.

Севернокорејски искандер

Северна Кореја има велико искуство у производњи ракета кратког и средњег домета у чему је остварила праву револуцију. Циљ је био добити по сваку цену мотор на чврсто гориво и прецизност самог пројектила у оквиру концепта противрактне одбане и напад на противника у свим фазама.

КН-23 је веома сличан руском SS-26E (Iskander),, посебно по свом дизајну, пропорцијама, аеродинамичким карактеристикама и лансирним возилима (ТЕЛ). Међутим, КН-23 има већи домет, што указује на већу масу погонског горива и већи пречник него што се обично претпоставља. Од 2021. године приказана је и тестирана тежа верзија КН-23.

КН-24 је једностепена балистичка ракета на чврсто гориво са нераздвојном бојевом главом, лансирана из мобилног лансера. Генерално се сматра да је севернокорејска копија америчке тешке вођене ракете МГМ-140 (АТАЦМС), иако је много већа и замишљена са националним технологијама. КН-24 је вероватно оружје дизајнирано за употребу на свим теренима, пратећи логику тешких вођених ракета које се дају артиљеријским јединицама великог домета, вероватно са циљем подршке копненим јединицама.

За разлику од КН-23 и КН-24, КН-25 није квазибалистичка ракета већ балистички пројектил. Иако њен домет, посматран на максимално 380 км, може довести до тога да се класификује као балистичка ракета, њен дизајн је такав да се ради о вођено артиљеријској ракети, са равном путањом, што у великој мери повећава њену способност да савлада одбрану од ракета. КН-25 је привукао мање пажње од КН-23 и КН-24, али може представљати прави пробој, јер се масовно производи и ствара бројне рањивости на бојном пољу. Развој КН-25 је вероватно важан догађај, јер показује да је Северна Кореја сада способна да производи системе наоружања веома високих перформанси.

Димензије:

КН-23

Дужина 7,4м , пречник 0,92 м,

Маса приликом лансирања 3.800 кг

Бојева глава 400 кг

Максимални домет 450 км

КН-24

Дужина 5,7м , пречник 0,97 м,

Маса приликом лансирања 2.900 кг

Бојева глава 400 кг

Максимални домет: 300- 400 км

КН-25

Дужина 8,1м , пречник 0,60 м,

Маса приликом лансирања 3.500 кг

Бојева глава 300 кг

Максимални домет 380 км

Супер ВБР 600

За овај ракетни систем сазнало се 2019. године када су извршена прва тестирања ракете калибра 600 мм. САД овај ракетни систем означавају у као КН-25. Јавност се са овим ракетним системом упознала 31. децембра 2022. године, испред зграде Централног комитета Радничке партије Кореје (ВПК) у Пјонгјангу одржана је церемонија поводом пријављене испоруке тридесет ВБР-ова калибра 600 мм. Након церемоније, ДНРК је објавила информације које су по први пут укључивале пречник њених МЛРС супер великог калибра. У питању су балистичке ракете које се постављају на гусенична возила у две верзије са шест цеви и девет лансера

С