СРПСКИ ОКЛОП ДО 2027. ОД М-84АС ПРЕКО ЛАЗАРА 3М ДО БВП М-80АБ

Тенк М-84АС (Фото ТВ Фронт, Данко Боројевић)

Андреј Млакар

Председник Републике Србије Александар Вучић после састанка где су представљени резултати стања оперативних и функционалних способности Војске Србије за 2023. годину у Дому гарде на Топчидеру обишао је статички приказ средстава наоружања и војне опреме Војске Србије.

М-84АС2

На почетку статичког приказа виђен је модернизовани тенк М-84АС. Како је саопштио председник Србије тренутно у наоружању Војске Србије налази се 20 модернизованих тенкова М-84АС који се модернизују у ТРЗ Чачак у сарадњи са 10 коопераната. Како је наведено на приказу тенковске посаде добиле су нове комбинезоне, чувени аутоматски пиштољ М-84 је замењен и посаде су за личну заштитут добили скраћену аутоматску пушку Застава М-21.

БВП М-80АБ

Такође представљена је и Даљински управљива купола ДУБС са топом калибра 30 мм који заједно раде у кооперације Телеоптик и Прва Петолатка.

Купола је намењена за пројекат модернизације борбених возила пешадије БВП М-80 у оквиру пројкта модернизација технике војске Србије до 2027. године. БВП М-80 је такође добио максирну мрежу која смањује ИЦ одраз, а такође наведено је да ће сви топови на БВП калибра 20 мм бити замењени новим топом клаибра 30 мм.

Foto: TV Front

Борбено возило точкаш БОВТ Лазар 3М

Како је наведено Лазар 3М за Војску Србије представља периорите и у оквиру тога предвиђено је повећање производње, изградња новог погона у Великој Плани и нове линије. У пројекту опремања Војске Србије модернизованим Лазарима 3М ангажовано је доста коопераната на производњи оклопног тела.

Исто тако приказана је и основна верзија БОВТ Лазар 3 која се налази у наоружању Војске Србије и као је председник Србије навео Војска Србије у свом наоружању има тренутно 80 Лазара 3 а укупно ће их бити 125 како је наведено заједно са возилима за резерву.

Председник Србије Александар Вучић такође је навео да је Србија у гусеничарима регионална велесила, али да смо имали заостатак у набавци борбених оклопних возила точкаша и да је наручено 80 нових Лазара 3/3М и 112 лаких оклопних возила Милош М-16 и то чак 112 возила. Председник је навео да со близу комплетирања три ракетне батерије ФК-3 ПВО систем кинеске производње, као и да је из Русије успешно пребачен систем за оптоелекторнско ометање непријатељских дронова и да ће већина нове технике бити приказан јавности за Дан државности 15. фебруара у Нишу.

Такође председник Србије навео је и да ће у оквиру механизованих једница Војске Србије бити и једнице са дроновима. Такође наведено је да ВТИ (Војнотехнички институт) и ТОЦ (Техничко опитни центар) до краја 2024 заједно произвести и тестирати домаће дронове-камиказе и увести у наоружање, којих ће бити доста у односу на окружење.

Председник се дотакао и мађарског пакета, направљен је добар посао, али о детањима није хтео да говори.

Председник је обишао и БОВП ОТ са којим се опремају пешадијске чете Војске Србије. У питању је домаће оклопно возило у које су уграђене домаће компоненте и да цена једног возила кошта 600.000 евра. На њега је уграђен митраљез калибра 12,7 мм. План је био ДУБС калибра 20 мм, али је установљено да је митраљез калибра 12,7 мм доста јефтинија верзија.

МРАП 6Х6

Борбено возило МРАП 6х6 је производ домаће индустрије које производи компанија Застава ТЕРВО. Како је наведено ова возила биће придодата борбеним оклопним возилима точкашима и превозиће припадније снајперских једница наоружани пушкама великог домета 1, 1,2 и 1,5 км.

Милош М-16 4х4 краћа и продужена верзија

На статичком приказу виђене су обе верзије лаког оклопног возила Милош. Краћа са ДУБС-ом калибра 12,7 мм, док купола за пордужени Милош биће примљена у ТОЦ -Никинци на тромесечно испитивање. Директор Југоимпорт СДП Александар Лијаковић навео је да нови продужени Милош има јачи оклоп јер може са свих страна да издржи поготке калибра 12,7 мм. Капацитет краће верзије Милоша је 8 војника, а продужене верзије је 10 војника.

Оклопно возило Лазански

Исто тако наведено је у приказу да топ калибра 57 мм за оклопно возило Лазански се налази у фази развоја и да ће бити послат на испитивња. Тако да за сада ово оклопно борбено возило и даље остаје прототип.