СРЕДЊА ПЕШАДИЈСКА БРИГАДА ХРВАТСКЕ ВОЈСКЕ У СВЕТЛУ ОПРЕМАЊА БОРБЕНИМ ВОЗИЛИМА БРЕДЛИЈЕМ И ПАТРИЈА

Фото: Принтскрин Јутјуб

Ангажовањем фабрике Ђуро Ђаковић у Славонском Броду за ремонт и модернизацију хрватских борбених возила пшеадије Бредли М2А2 ОДС која би наредне 2024 требали да стигну у ту земљу је корак напред после саге која траје од 2016. године што се тиче набавке ових борбених возила.

Хрватска је иначе од САД пре неколико година добила зелено светло да у наоружање уведе 62 од укупно 89 набављених возила. Од тог броја 5 ће се користити за обуку, а 22 за резервне делове у јединици која ће користити та возила. Преговори су вођени били од 2017. интензивније се почело причати о тим возилима, а тек посао је закључен 2022 године.

Хрватска и САД потписали су споразум према коме ће набавити 89 БВП Бредли од којих че 62 бити модернизована, пет возила биће за обуку, а 22 искориштена за резервне делове. Вредност посла оцењена је на 196,4 милиона долара, од чега америчка донација износи 51,1 милион долара, а Хрватска треба да плати 145, 3 милиона долара.

С обзиром на дешавања у Украјини испорука возила у Хрватску касне па се очекују прва возила тек до априла 2024 године.

Наиме, Хрватска се 2016. године, такође обавезала да ће уз постојећу Гардијски оклопно механизовани батаљон и гардијску механизовану бригаду формирати још једну једницу средњу пешадијску бригаду која ће бити механизована и састављена од 60 борбених возила пешадије Бредли М2А2 ОДС.

По својој структури средњу пешадијску бригаду (могли би рећи слободно механизовану) састојаће се од: три средња механизована батаљона опремљена бробеним возилима точкашима и тешки механизовани батаљон опрмљен борбеним возилима пешадије гусеничарима, која би требала да појача способност заштите суверенитета и територијалне целовитости Републике Хрватске, са значајним доприносом колективној безебдности у оквиру НАТО савеза.

За њу се верује да је у питању наменски организована формација за учешће у НАТО операцијама, којој ће се по потреби придавати друге формације ранга батаљона и тиме створити услови за фомрирање борбене групе механизоване пешадије.

Хрватска је чланством у НАТО савезу преузела обавезе да до 2026. формира средњу пешадијску бригаду, што захтева одговарајућу опрему за копнену војску.

Годину и два месеца касније Хрватска као је саопштио министар одбране Марио Баножић навео издвојила 158 милиона евра за 30 додатних борбених возила пешадије точкаша Патриа и 11 милиона евра за набавку противоклопних ракета Спике израелске производње. Хрватски сабор је већ крајем јануара дао зелено светло, а плаћање 30 нових борбених возила точкаша биће заврешно планом до 2028 године.

Оно што је интересантно Хрватска војска у свом саставу има 126 борбених возила пешадије точкаша Патриа, а 30 додатних како је званично наведено потребно је за постизање циљева и способности у оквиру НАТО и опремање дела будуће средње пешадијске бригаде, што ће бити комбиновано увезивањем борбених возила пешадије Бредли М2А2 ОДС и точкаша Патриа АМВ.

Циљ Хрватског министарства одбране је оспособити средње пешадијску бригаду за потребе НАТО до 2026.

Такође нових 30 патриа биће у различитим верзијама и то седам опремљеним са даљински управљовм куполом, која ће имати митраљез калибра 12,7 мм или топ калибра 30 мм и лансер за ракете спике, али интересантно да ће неке бити претворене у медицинска и инжењеријска возила.

Набавка противоклопних ракета СПИКЕ односи се нова возила ПАТРИА који ће бити опремљени тим системом

Према најави министра пре неколико месеци први Бредлији у Хрватској очекују се у другој половини године од између јула и децембра 2023.

Осим борбених возила пешадије точкаша и гусеничара за седњу пешадијску бригаду биће потребна и набавка неборбених возила, затим пушкомитраљеза, друге војне опреме и изградња инфраструктуре пре севга смештајних капацитета за технику, али и за људе. Оно што је познато за сада јесте да ће она бити стационирана у Славонији.

Foto: Printscreen Youtube/Hrvatski Vojnik

“ Хрватска формира нову бригаду, она ће да има 30 Патрија које производи Ђуро Ђаковић из Славонског Брода. Та оклопна возила биће делимично наоружане ДУБС станицом од 12,7 мм коју већ имају, то је норвешки Консберг- Протецтор 191, делимично ће да имају Елбитову куполу са топом 30 мм и противоклопним ракетама СПИКЕ ЛР домета 5 км. Наравно ту је и 62 Бредлија који ће да имају америчку противоклопну ракету ТОW , док ће 22 Бредлија бити кориштена за резервне делове. Невоља је што ће да то стоји у Славонији, где већ стоји инжењеријска чета, која напроисто нема логичног разлога да тамо стоји, сем ако не жели да пређе Дунав. Све Патрије које поседује Хрватска имају амфибијске способности и могу да плове брзином 10 км на сат. Неки кажу да наш Лазар нема амфибијске способмности, а Патрија има. Нема не требају амфибијске спосбности јер не постоји ниједна река коју би морали да прелазимо, пошто је концепт Војске Србије дубоко одбрамбени, а не нападни онда Лазар није осмишљен са амфибијским способностима.

Foto: Printscreen Youtube/Hrvatski Vojnik

Суштина је у томе да ми као одговор на милитиризацију Славоније треба да повећамо наше снаге на територији Војводине. У сваком случају на ову бригаду како је структуисана ми треба да одговоримо формирањем још 2 бригаде. Ми тренутно на северу имамо 1. бригаду која је растегнута на целу Војводину. Ми треба да хитно формирамо по ош две бригаде у Банату и Бачкој, као и да на северу формирамо још једнуи артиљеријску бригаду, каже за ТВ Фронт војни коментатор Бошко Јовановић.