СЕВЕРНОКОРЕЈСКО БОРБЕНО ОКЛОПНО ВОЗИЛО-ТОЧКАШ О КОМЕ СЕ МАЛО ЗНА СПОЈ СТРАЈКЕРА И БТР- 80 ИЛИ 90!

Foto: Printskrin Youtub

вернокорејски лидер Ким Џонг Ун поново је заинтригирао светску јавност када је обишао једну војну фабрику која се бави производњом вишецевних ракетних лансера дугог домета, балистичких ракета и противоклопних пројектила. Још више за око је запао и борбено оклопно возило точкаш конфигурације 8х8 које је јавности први пут било приказано на војној паради 2020. године.

Foto: Printskrin Youtub

Од тада се о овом борбеном возилу, које је да додамо тада било приказано у противоклопној верзији није много чуло ни знало, док севернокорејски лидер који иначе зна да управља оклопним возилима тенком, бвп, оклопним транспортером није сео лично у точкаш и провозао га.

И дан данас три године после прве премијере нагађања о овом бробеном оклопном возилу точкашу не престају. На објављеним фотографијама по први пут могла је да се види и унутрашњост овог оклопног транспортера.

Foto: Printskrin Youtub

По спољњем изгледу точкаш помало личи на амерички Страјкер. Неки тврде да су севернокорејци заправо за изглед пронашли у канадској верзији точкаша LAV III, али има и оних који тврде да је у питању модификовани совјетски БТР коме је промењен изглед. То се пре свега односи на његов предњи део. Опет има и оних који тврде да је Северна Кореја од Руса купила одређени број оклопних борбених возила точкаша БТР-90 који се није прославио и који је исто надограња чувеног БТР-80

Foto: Printskrin Youtube

За разлику од Страјкер/LAV III, овај севернокорејски борбени оклопни точкаш има два отвора на предњој страни за команданта, у кружној куполи, и возача, чији је отвор правоугаоног облика, као и код западних верзија. Ту је и секундарно наоружање – аутоматски бацач граната – постављено иза командировог отвора. Тачан положај мотора је нејасан где се налази.

Foto: Printskrin Youtub

Ово борбено оклопно возило на точковима се израђује у две верзије и то са топом калибра 30 мм како и код руског БТР-82. Постоји верзија борбеног возила са тешким митраљезом калибра 14,5 мм. Такође посотоји и противоклопна верзија која има лансер од пет ракета који се увалчи на месту где је био транспортно одељење. Лансери личе на копију севернокорејских ракета Корнет-ЕМ. Претпоставка је и да овај точкаш има два одвојена лансера, са по четири ракете, уграђене у једно возило. Са овим ракетама могуће је погодити циљеве на даљини од 8. За већи домет могу да погоде циљеве на даљинама од 10 км у питању је верзија Корнет-ЕМ отпорним на ометање. Такође постоји и верзија са аутоматским топом калибра 122 мм која је израђена по узору на амерички МГС на возилу Страјкер.