САМОХОДНА ТОП ХАУБИЦА НОРА УЛТИМАТИВНО ОРУЖЈЕ СРПСКЕ АРТИЉЕРИЈЕ ЈУЧЕ, ДАНАС И СУТРА

Фото Министарство одбране Србије

Самоходна топ-хаубица НОРА–Б52 М15 један је од најбоље продаваних сложених борбених система домаће одбрамбене индустрије и пројекат који је доказ способости нашег војноиндустријског комплекса и инвентивности наших војних инжињера.

Ово је већ пета генерација НОРЕ у којој су имплементирана сва нова сазнања и технологије и која се дуги низ година показала врло успешно на три континента. Основна намена самоходне топ-хаубице 155 мм НОРА-Б52 М15 је ватрена подршка сопственим јединицама остваривањем снажне, изненадне и брзе ватре по циљевима на великим даљинама. Са припадајућим борбеним комплетом муниције НОРА је намењена за уништавање и неутралисање живе силе, ватрених средстава, снага ваздушних десаната, командних места, центара везе, складишта, аеродрома, позадинских база и других циљева распоређених у дубини непријатељеве територије. Овим системом ефикасно се могу неутралисати артиљеријска оруђа, минобацачи, оклопна борбена возила, возила специјалне намене, срушити жичане и друге препреке пољског типа и направити пролази у минским пољима.

Порекло пројекта НОРА-Б52 сеже у 1980-те године, када је у Војнотехничком институту зачета идеја да се далекометна топ хаубица постави на шасију теренског возила конфигурације 8×8. Од тада па до данас генерације изванредних инжињера радиле су на овом пројекту и достигле да НОРА буде оваква каквом је видимо данас.

Самоходно оруђе НОРА-Б52 М15, у односу на топ-хаубицу 152 мм М84, поседује бројна унапређења. Сама концепција решења самоходног оруђа и габаритне димензије обезбеђују побољшану мобилност и већи домет оруђа који износи 41 км, док код топ-хаубице 152 мм М84 домет износи 24 км. Систем за управљање ватром, систем везе између чланова послуге, могућност аутоматског пуњења оруђа и усмеравања помоћу ГПС позиционирања, испаљивање више пројектила из истог оруђа са различитим елевацијама и пуњењима тако да пројектили падну у исто време на циљ, уграђени бацачи димних кутија, само су неке компоненте које топ-хаубица 152 мм М84 не поседује, за разлику од модернизованог оруђа НОРА-Б52 М15. Такође, НОРА има побољшану оклопну заштиту целокупне послуге док топ-хаубица 152 мм М84 има само штитове за нишанџију и помоћника нишанџије.

Фото: Андреј Млакар

Наоружање Норе Основно наоружање самоходног оруђа НОРА-Б52 М15 је топ 155 мм, уграђен у куполу (делимично оклопљен) на модификовану основу теренског аутомобила, а помоћно наоружање је митраљез 12,7 мм са турелом. Допунско наоружање представљају бацачи димних кутија – две групе по два бацача 82 мм уграђене на предњи део кабине возила, а од наоружање за обуку користи се спрегнути топ 20 мм М55. Самоходно оруђе НОРА-Б52 може да се креће по свим врстама терена, у свим климатским условима и дању и ноћу, а њену посаду чини пет чланова: командир, нишанџија, возач и два послужиоца. Највећа брзина кретања по равном асфалтном путу износи око 80 км/х, по равном макадамском путу око 40 км/х, савлађује ров ширине око 1600 мм, уздужни нагиб 50% и попречни нагиб 20%. Аутономија кретања по равном путу је до 500 км, дубина воденог газа 1 м, висина вертикалне препреке 0,50 м, минимални радиус окрета око 16,6 м и са оштећеним пнеуматицима може прећи пут до 50 км.

Фото: Андреј Млакар

Увођење у наоружање самоходне топ-хаубице 155 мм НОРА–52 М15 значајно је због постизања већег домета, веће проходности и брзине превођења оруђа из маршевског у борбени положај и обрнуто, што директно утиче на брзину поседања и напуштања ватреног положаја. Такође, оруђе је опремљено најсавременијим радио уређајима и системом за управљање ватром (СУВ) са могућношћу ГПС позиционирања, што омогућава усмеравање оруђа у основни правац и давање елемената за само неколико секунди. Самоходну топ–хаубицу 155 мм НОРА–Б52 М15 производи ЈП „Југоимпорт СДПР“, а у наоружање Војске Србије овај сложени борбени систем уведен је почетком 2019. године.

Фото: Андреј Млакар

НОРА -М21

Самоходна топ-хаубица Нора под ознаком М-21 настала је као нова фаза у развоју овог самоходног артиљеријског оруђа које је било монтирано на шасију руског камиона КАМАЗ конфигурације 8х8, да би уочи одласка овог возила на тестирање за ново оруђе за подршку Страјкер бригаде америчке војске у Аризону било монтирано на шасији камиона марке МАН.

Нора Б52 М21 намењен је за подршку сопствених и маневарских јединица . Ватрена подршка се остврује снажним и изненадном ватром по непријатељским циљевима тактичког, оперативног и стратешког значаја на великим даљинама. Ово артиљеријско оруђе је модуларног типа што омогућава испоруке у више различитих опција на основу жеља корисника.

Претпоставља се да ће у пратњи сваке батерије бити и комадно возило Милош М16 које су свом наоружању има и Национална гарда Кипра.

Произвођач овог артиљеријског оруђа је Југоимпорт СДПР у погону Борбени сложени системи БСС у Великој Плани.

Тактичко технички подаци:

Брзина гађања је 4 гранате у минути, док код непрекидне паљбе оно износи 3 гранате у минути.

У аутоматском пуњачу се налази као борбени комплет 12 граната и још 24 у резерви.

Домет са разорном гранатом је 18,4 км, са гранатом повећаног долета са упуштеним дном ERFB -BT: 32,4 km; sa granatom povećanog dometa sa gasogeneratorom ERFB -BB 41,1 km. Самоходна топ хаубица М21 је способана за дејство принципом MRSI (Mupltiple Round Simultaneus Impact), односно испаљивање гранате под различитим углом и са различитим барутним пуњењем тако да истовремено падну на исти циљ.

Фото:Андреј Млакар/ТВ Фронт

Брзина покретања цеви по елевацији од 6 до 8 степени у секунди

Помоћно наоружање: митраљез калибра 12,7 мм

Балистичка заштита STANAG 4569 ниво 2:

Посада: 5 чланова

Време дејства: 90/60 секунди.

Тежина хаубице 39 тона

Концепт погона 8х8

Максимална брзина на путевима 95 км/х

Максимални радијус кретања: 650 км

НОРА НГ Перун

Овогодишњи Сајам наоружања и војне опреме “Партнер 2023” имао је једну нову промоцију ново самоходно оруђе артљерије НОРА-НГ позната и као Перун.

Ради се о самоходној топ-хаубици калибра 155 мм из фамилије НОРА (Ново оруђе артиљерије) са аутоматским пуњачем, које би после опитовања на полигонима требало да уђе у састав артиљерије Војске Србије и буде понуђено на продају иностраним купцима.

Оно по чему се НОРА- НГ разликује од од осталих самоходних хаубица из породице НОРА је потпуна аутоматизација са високим нивоом аутономије у борбеном деловању у саставу батерије или као самосталног ватреног оруђа.

Оруђе је настало интеграцијом топа-хаубице калибра 155 мм на шасију точкаша марке МАН високе проходности. МАН који је искориштен као подвозје је много мањи него претходни КАМАЗ на коме се налази НОРА М15.


Овогодишњи Сајам наоружања и војне опреме “Партнер 2023” имао је једну нову промоцију ново самоходно оруђе артљерије НОРА-НГ позната и као Перун.

Ради се о самоходној топ-хаубици калибра 155 мм из фамилије НОРА (Ново оруђе артиљерије) са аутоматским пуњачем, које би после опитовања на полигонима требало да уђе у састав артиљерије Војске Србије и буде понуђено на продају иностраним купцима.

Оно по чему се НОРА- НГ разликује од од осталих самоходних хаубица из породице НОРА је потпуна аутоматизација са високим нивоом аутономије у борбеном деловању у саставу батерије или као самосталног ватреног оруђа.

Оруђе је настало интеграцијом топа-хаубице калибра 155 мм на шасију точкаша марке МАН високе проходности. МАН који је искориштен као подвозје је много мањи него претходни КАМАЗ на коме се налази НОРА М15.

https://youtube.com/watch?v=_PAV3U0rKdI%3Ffeature%3Doembed

Овим артиљеријским системом се управља из кабине самог возила без потребе да посада излази или буде поред самог оруђа, осим у случају попуне.

Када се погледа НОРА-а има велике сличности са чешком самоходном хаубицом “Морана” чије име потиче исто из словенске митологије. Ову хаубицу развила је чешка компаније Екскалибур. У питању је самоходна хаубица калибра 155, само што је заснова за разлику од Перуна на шасији камиона Татра 8х8 и у питању је исто хаубица која има аутоматски пуњач. Хаубица се производи у Словачкој и има домет 41 км.

Фото: Андреј Млакар/ТВ Фронт

Што се тиче “Перуна” који је јавно приказан, он је своје корене имао у самоходној хаубици “Александар М-17” која је приказан као прототип на сајму наоружања “Партнер 2017”. У питању је била хаубица која је имала аутоматски пуњач са 12 граната. Рађена је на основу студије Војске Србије за савременом хаубицом. Убрзо уследила је еволуција Норе М15 у М-21 која се такође звала Перун, и која је била послата на конкурс за ново артиљеријско оруђе за подршку у оквиру америчке механизоване пешадије “Страјкер бригаде”, где је постигла врхунске разултате, али је пресудило нешто друго, а не техничке карактеристике које су биле апсолутно на страни “Норе” М21 (или Перун).

Фото: Андреј Млакар/ТВ Фронт

На томе се није стало, него је носилац развоја “Југоимпорт СДПР2 заједно са компанијом Сложени борбени системи из Велике Плане направила поптуно аутоматску хаубицу под именом “Перун” која се одликује високом аутономношћу.

Оно што је за сад презентовано јавности, што се тиче ове самоходне хаубице је следеће:

Дужина цеви 52 калибра;

Запремина барутне коморе 23 литра;

Домет са ЕРФБ пројектилом. 32,5 км;

Домет са ЕРФБ ББ пројектилом: 41,5 км;

Домет са ВЛАП пројектилом 52 км;

Копматибилност за употребу све врсте артиљеријске муниције калибра 155 мм

Максимална брзина ватре је 4 гранате у минути;

Пуњење хаубице је потпуно аутоматизовано, али је остављена опција ручног пуњења као разервна у случају отказа технике;

Број чланова посаде: 4

Капацитет хаубице у обртоном бубњу “каруселу” 30 граната плус још 6 резервних које се налазе на возилу.

Поље дејства по правцу +/-30 степени,

Поље дејства по елевацији: од -5 до +65 степени,

За одређивање позиције циља користи се инерцијални навигациони систем опционо као резерва сателитски систем позиционирања ГПС или ГЛОНАСС.

Подешавање параметара за гађање циљ је потпуно аутоматизовано са грешком мање од 1 милиметар.

Спремност за гађање од заустављања хаубице до првог метка износи 60 секунди.

Иначе борбена маса овог возила износи 40 тона;

Дужина у маршевском положају 10,5 м, ширина у маршевском полжају 2,62 м и висина у маршевском положају 3,9 м.

Тренутно највећи корисник Норе је Унија Мијанмар која има 30 оруђа, затим следи Кипар 24 комада, Војска Србије 18 комада и Бангладеш такође 18, док Кенија има 2 комада. Иначе Бангладеш и Унија Мијанмар имају као командна возила батерије БОВ КИВ конфигурације 4х4.