РЕХАБИЛИТАЦИЈА ОТПИСАНОГ ГЕНЕРАЛА: КО ЈЕ АЛЕКСАНДАР ЛАПИН? ОД ХЕРОЈА ДО КУКАВИЦЕ И ПОНОВО НА ИСПИТ!

Foto: Printscreen Telegram

Андреј Млакар

Руска војска у петак рано ујутро покренула је напад на Харковску област, а коју изводи Оперативна група „Север“ којом командује генерал Александар Лапин.

Има Александра Лапина поново је освануло. Човек око кога се дигла била велика прашина, па се повукао из јавности, поново је освануо на командној функцији. Као што то бива у Совјетској армији понекад се отписанима даде нова шанса да се рехабилитују. Да ли ће тако бити и са генералом Александром Лапином остаје да се види.

Ко је генерал Алекдсандар Лапин

Александар Лапин рођен је 1. јануара 1964. године.

Од 22. новембра 2017. био командант је Централног-војног округа. Од октобра 2018. до јануара 2019. командовао је и руском војском у Сирији.

У фебруару 2019. унапређен је у чин генерал-пуковника.

Син Денис, рођен 1986. године, такође је официр, по чину потпуковник и командује гардијским тенковским пуком.

Успон Лапина, који је био командант Централног војног округа од 2017. до октобра 2022, био је брз као и за многе од оних који су били укључени у рат у Украјини.

Случај генерала Лапина тресао је српску јавност, посебно ону која је наклоњена Русима више него неки мечеви у фудбалу. Само се о томе распредало да ли је генерал Лапин издао своје војнике, да ли је способан или неспособан или ради за Украјинце?

Теорија је било милион и немогуће их је све испричати о генерали Лапину. За разлику од српске, руску јавност то није нешто претерано занимало иако је било теорија посебно на Телеграму, отоврених писама, а по обичају и Чечни су се укључили у целу причу.

Генерал пуковник Александар Лапин, бивши је био командант Централног војног округа који је преко ноћи од хероја постао крајем октобра 2022. кривац и узрочник свих руских војних пораза наводно је у јануару 2023 добио нову фукнцију, ни мање ни више него командант Копнених снага војске Руске Федерације. Ова вест се треба додати прво појавила на украјинским и белоруским опозиционим медијима који делују из Пољске, да је генерал Лапин постао командант Копнених снага.

Упућени су сматрали да је ово био још један пропагандни спин и да та информације није била тачна, што се касније и показало тачним. Чак ни чувени портпарол Кремља Димитриј Песков није хтео да потврди ни да демантује ову информацију с чиме је још више подстакао нагађања.

Међутим испоставило се да то није тачно, него да је случај Лапин искориштен као медијска припрема за ншето друго, нешто што је јавности предочено средином јануара 2023 да је руски министар одбране одлучио да нови командант руских снага у Украјини буде начелник генералштаба генерал Валерији Герасимов. Досадашњи команднат и одликовани генерал Сергеј Суровикин постао је заменик Герасимова, као и гле чуда генерал Олег Саљуков, онај кога је Љапин сменио.

Шта се онда крије иза приче о генералу Лапину, који је смењне, а који постаје фиктивни командант Копнене војске Русије? Одговор на ово дао је Бошко Јовановић:

“ Основа, обавештајног рада је у ствари не прикупљање података о непријатељу него стварање погрешене представе код непријатеља, односно ратна обмана. Она је кључна за победу, зато што у Другом светском рату Немци били убеђени да ће Велика Британија и САД да се искрцају на обале Норвешке и нису предпостављали да ће десант да буде у Нормандији. Ја не кажем да је прикупљање обавештајних података другоразредно у стварању омбане, али обмана је кључна у победи над противником. Да би схватили значаја обмане мораћемо да се послужимо политичким животом. Колико пута сте читали, чули Тројанског коња власти у редовима опозиције. Сваки читалац може да одговори на то једноставно питање.

Значи појавила се вест о генералу Лапину који је смењен, па наводно постављен на место команданта Копнене војске. Истраживајући одакле потиче та вест, утврдио сам да она потиче од руске новинске агенције РБК која није поуздан извор информација, јер кад је у питању Русија. Најпроверенији извор информације је ТАСС, ако говоримо о писаној информацији, имамо и сајт Кремља, и сајт Министарства одбране.

Тамо о Лапину уопште није било речи, али о Лапину је било речи само на РБК, то је највероватније објављено на енеглеском, нисам то толико дубоко проверавао И био је позивано на анониман извор.

Анониман извор се користи кад хоће да се пусти нека лажна информација јер да је тај Љапин стварно постављен на место команданта то био ТАСС објавио , па онда РБК. РБК се позвала на неимеовнаи извор и онда су пустили причу.

Сви су се ухватили за тај неименовану причу и сви су причали о томе. Суштина је у томе да Запад нема своју шпијунажу на територији Русије, да се фабрикују вести о Русији на Западу, јер да има извор у Русији он би знао да Лапин не може да се врати и знао би шта се тачно дешава у Кремљу. Јер да се нешто дешава Русија би била у економској и финансијској ситуацији лошије него сад.

Туркуљ је већ једном продавао Западу лажне информације о Русији, о томе сам давао већ једном изјаве да је нови Туркуљ жив и здрав али то на Западу никако да се науче да поверавају своје изворе информација, да пуштају само информације које су проверене и да медији не учествују у медијском рату.

Ма колико се лагало о снази и слабости, односно снази Украјине и слабости Русије, и оно што се објављује у хрватским, а препише у српским медијима то неће да промени стање на ратишту. Самим тим постављање Герасимова за команданта операције говори о томе да су се у Кремљу јако лепо забавили са лажном причом коју су пустили у етар. Свако ко чита треба увек са скепсом прихвати било коју информацију која стиже“, каже Јовановић.

Иначе Лапина су оптуживали да је он тај који је крив за пад Лисичанска. Најжешћи критичари су били покојни шеф Вагнера Јевгенији Пригожин и чеченски лидер Рамзан Кадиров, који су се после тога утишали и више ни реч о Лапину нису споменули.

У одбрану генерала Лапина стали су борци из Оператвине групе „О- одважни“, који су крајем октобра 2022 написали и отворено писмо у корист генерала Лапина:

У повлачењу код Лимана, поштено је оповргнути неистину: Сви закључци емотивног текста шефа Чеченије заснивају се на нетачним информацијама: Генерал Лапин НИЈЕ КОМАНДОВАО ОДБРАНОМ ЛИМАНА и НИЈЕ БИО У ПОЗАДИНИ. За повлачење на харковском правцу окривљује се генерал, који није водио одбрану овог сектора, већ је на њега бачен СА МАЛИМ ДЕЛОМ СВОЈЕ ДРУЖИНЕ, као појачање и последњи покушај да се поправи најтежа ситуација на фронту.То је крајње погрешно. Александар Лапин никада није седео у позадини. То могу потврдити сви који су га икада срели. Било да је Сирија или сад Украјина, ово знају скоро сви борци групе „О“. Ово је вероватно једини командант групе који је у борбеним саставима својих трупа од почетка операције. Дакле, изјава да је Лапин био скривен у Луганску није тачна. Наравно, потребно је тражити кривце, али за све окривити команданта, чија је зона одговорности био потпуно другачији сектор фронта, јесте да се направи груба грешка, од које на крају неће бити могуће извући праве закључке. Борци групе „Храбри

Генерал Лапин се накракто у жижу јавности вратио после првог упада Руског добровољачког корпуса у Белгородску област у марту 2023. године када је узео активно учешће у борбама са украјинским диверзнатским групама.

Тада се поново чуло за Лапина и сви су мислили да је он рехабилитован, али је изненада потонуо у анонимност из које је изашао.