ВЕЛИКИ РУСКИ МЕХАНИЗОВАНИ НАПАД НА НОВИ КОМАР! БИТКА ЗА ЛИТИЈУМ КОД ШЕВЧЕНКА

Колоне руске оклопне технике напредују поново према Новом Комару. Украјински извори пишу о десетинама оклопних возила предвођених “корњачама” (тенкови са импровизованом заштитиом). Нови Комар је већ био под руском контролом, али су га Украјинци вратили контранападом. Нови Комар затвара прилазе Великој Новоселки са севера и налази се на 10 километара до Шевченка, села са великим налазиштем литијума.

Од јутра, руске механизоване снаге предузимају интензивне нападе на подручје насеља Нови Комар. Према украјинским изворима, у операцијама је ангажовано више од 20 јединица оклопних возила. Битке се воде у околини овог подручја. Украјинци објавили фотографије са места догађаја. На њима се види велике оклопне колоне, на чијем челу су тенкови ојачани додатним импровизованим оклопом.

Украјински официр Сергеј Буњатов изјавио је: „На правцу Новог Комара и Макаровке (Велика Новоселка), од јутра су у току механизовани напади. Непријатељ користи скоро две десетине борбених возила пешадије (БМП), као и ‘корњаче’ (тенкове), које су ишле на челу колона.“ Макаровка је крајње јужно украјинско упориште. Налази се јужно од Велике Новоселке. Далеко опаснији напад по украјинске снаге јесте обновљени напад на Нови Комар. Освајање овог насеља има велику тактичку али и стратегијску вредност. Заузимањем овог насеља Велика Новоселка би се нашла у окружењу. Нарочито у контексту напредка руских снага на западу од града. Наиме код Равнопоља је реактивиран напад на другу важну саобраћајницу која води до града. Дакле, неколико километара већ сада дели град од окружења.

Још један фактор постаје све актуелнији у рату. Реч је о борби за ресурсе. Наиме, недалеко од Новог Комара и Велике Новоселке се налази још једно село, најчешћег топонима у Украјини, Шевченко. У атару села, у подземним слојевима, регистроване су велике залихе литијума. Сада су Руси на само неколико километара од највећег извора кокса у Украјини, код Покровска. На југу их чека литијум, у виду великог налазишта код Шевченка. Зато се ове офанзиве могу посматрати и у контексту борбе за ресурсе.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *