„Увек добијамо новац назад“
Током изјава за новинаре, Трамп је нагласио да Сједињене Државе неће сносити трошкове ове војне помоћи. „Ракете већ иду из Немачке, а Немачка ће их заменити. У сваком случају, Сједињене Државе добијају пуну надокнаду – било преко НАТО-а, било директно од земаља чланица ЕУ“, рекао је Трамп. Додао је да би мировни споразум био идеалан исход, јер се недељно губи 5.000-6.000 војника (руских и украјинских), али да САД не планирају слати своје трупе.
Шта Украјина добија?
Према тренутним информацијама, Украјина очекује испоруку „Patriot“ батерија, које су кључне за одбрану од руских балистичких и крстарећих ракета. Трамп инсистира да се не смеју гађати циљеви у Москви. Такође се очекује одустајање од ограничења за употребу ракета АТАCМS (са дометом од 300 км) на руској територији. Украјински генерал Вадим Скибицки признао је да није јасно да ли се ради о 17 целовитих батерија или само лансера, али је Кијев ипак захвалан на помоћи.
Реакције савезника
Неке европске земље већ су се јавиле за учешће у овом плану. Немачка, Холандија и Данска потврдиле су да ће учествовати у финансирању ове војне помоћи. Међутим, Грчка и Шпанија и даље одбијају да проследе своје „Patriote“, сматрајући их виталним за сопствену националну одбрану. Европска унија је истакла да је ова помоћ у ствари европска, а не америчка подршка, јер ће земље ЕУ платити за оружје.
Значај за ратни ток
Украјина тренутно располаже са само шест оперативних „Patriot“ батерија, а губици у противваздушној одбрани су критични. Русија све чешће користи „Искандер“ ракете и крстареће ракете у нападима, па ће нова испорука омогућити Кијеву да боље заштити своје градове и кључну инфраструктуру.
Ово је први пут од Трамповог доласка на власт да САД шаљу озбиљније оружје Украјини. Међутим, аналитичари и даље постављају питање колико ће ова помоћ заправо променити ток рата.