У склопу сусрета „Подршка енергетске украјинске безбедности за зиму 2024.“ Шефица Европске Комисије, Урсула фон дер Лајен, је предложила да се у Украјину премести размонтирана термоелектрана из Литваније! После тенкова, авиона, муниције, инструктора, свих могућих система и средстава, Украјина ће почети да добије донације у виду термоелектрана.
ПЛАН ИЗВОДЉИВ, ПИТАЊЕ КОЛИКО ЋЕ КОШТАТИ И КОЛИКО ЋЕ ЕЛЕКТРАНА ОПСТАТИ
Пренос термоелектране је технички изазован процес. Он подразумева разградњу постројења на мање делове, транспорт компоненти (попут турбина, котлова и других великих делова) и њихово поновно састављање на новој локацији. Овакав подухват је скуп, временски захтеван и укључује озбиљне логистичке изазове. Паре нису проблем, могу се користити замрзнута руска средства. Након тога, када термоелектрана проради, једино преостаје да се сачека ново руско ракетирање.
Енергетски рат између Украјине и Русије је као вид паралелног рата, и многи стратешки циљеви су постали управо енергетски објекти. Руси су на почетку сукоба заузели нуклеарку Енергодар у Запорожју. Европа и САД су се сложиле у хипотези да су Северни ток минирали пијани украјински рониоци.Украјинска офанзива на Курск је имала за циљ заузимање нуклеарне електране и приморавање Русије на крај “енергетског рата”. Како је та операција пропала, Украјински савезници су смислили нови план.
Овај ингениозни план је део напора да се обнови енергетска инфраструктура земље. Предлог долази у контексту уништења преко 80% термоелектрана у Украјини услед ратних дејстава. Као што смо рекли, фон дер Лајен је најавила и финансијску подршку од 160 милиона евра и коришћење замрзнуте руске имовине како би се Украјини помогло да обезбеди око 15% својих енергетских потреба за зиму. Украјину чека јако тешка зима, чак се и ЕУ укључила у овај проблем. Видећемо какву помоћи Украјина може добити од својих партнера и да ли ће им та помоћ допринети у ратном напору.