SVI ZNALI DA JE RUSIJA UGRAĐIVALA TALESOVU OPREMU U TENKOVE T-72, SAMO UKRAJINSKI SAVETNIK GARAŠČENKO NE! OTKRIO NEŠTO O ČEMU SE PRIČALO JOŠ 2011. GODINE

Anton Garaščenko savetnik ukrajinskog ministra unutrašnjih poslova i osnivač Instituta budućnosti osglasio se danas na mreži H da obznani vaskolikoj javnosti svetskoj da je nedavno zarobljeni ruski tenik imao u sebi ugrađenu opremu francuske firme Tales.

Za neupućene je to bilo šok, konsternacija, ali zapravo Garaščenko nije rekao ništa novo.

Naime, francuska oprema u ruskim tenkovima se odavno ugrađuje i Rusija je tu priču počela mnogo ranije nego što je otkrio Garaščenko.

Naime daleke 2011. godine Rusija, odnosno tadašnji ministar odbrane Anatolij Serdjukov u fazi zanesenosti modernizacije i vesternizacije ruske vojske počeo je da u pogledu odbrambene industrije sarađuje sa Francuskim, Izraelskim i Italijanskim firmama. Osim prestruktuiranja vojske sa divizijskog na brugadni nivo javila se i potreba za vesternizacijom vojske i kalibra. Tako se sanjalo da se u artiljeriji pre svega samohodnoj pređe sa kalibra 152 na 155 mm, da se u Francuskoj kupe dva desantna broda klase Mistral i još dva izgrade u Rusiji, do testiranja lakih oklopnih vozila Iveko LMV i lovca tenkova Kentauro sa topom kalibra 105 mm.

Ruska saradnja sa Francuskom nije samo nastavljena bila u pogledu mornarice i brodova, a završila se neslavno, brodovi su predati Egiptu, već i u pogledu digitalizacije i nišanskih spava. Naime od francuske firme Tales Rusija je do dolaska Šojgua navlast kupila veliki broj ovih sistema. Koliko? to nije poznato, ali je bilo predviđeno da se ta oprema proizvodi u Rusiji i da ruski tenkovi pre svega modernizovani T-72, a onda i T-90 dobiju Talesove nišanske uređaje.

Garaščenko u čudu postavlja video snimak, da je tenk tipa T72B3 obrazac 2022. zarobila 15. brigada Nacionalne garde Ukrajine za vreme ofanzive u Zaporožju i da je modifikacija iz 2022. godine kao i da je opremljen nišandžija sistemom francuske kompanije Tales.

“Postavlja se pitanje kako je podsankcionisana oprema francuske kompanije završila u tek modifikovanom ruskom tenku?”, napisao je Garaščenko.

Pošto ima Institut za budućnost i nije se bavio tenkom, nije ni morao da zna, a verovatno nisu ni ostali ili su neki znali, a ćutali su da je veliki deo te opreme ostao u ruskim vojnim skladištima i onda naknadno ugrađen u tenk, jer Tales teško da je uoči rata slao vojnu opremu posebno nišanske sisteme za tenk T-72. I u samom video prilogu se kaže da neki delovi opreme jesu nabavljeni posle 2014. ni to nije bilo ništa sporne, jer neke konekcije su ostale kao i poslovi iako je u ruske tenkove bila ugrađena SOSNA- U. Uoči početka rata 2021. a posebno od 2022. to niko nije radio. Operma jeste ostala u nekom skladištu gde je pokupljena i montirana u tenk obrazca 2022.

Tako, da je vojna operema nabavljena odranije, u principu nova, raspakovana i ugrađena u modifikovani tenk. Inače Francuska je država koja aktivno vojno i finasnijski požae Ukrajinu. Kao vojna pomoć Kijevu su poslate prvo bile protivoklopne rakete “Milan”, zatim samohodne top-haubice Ceasar, vučne haubice TR-1 kalibra 155 mm, lovci tenkova AMH-10 RC, laka oklopna vozila VAB konfiguracije 6h6.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *