Снимак објављен на друштвеним мрежама 19. октобра, који приказује руски стелт борбени авион Су-57 како носи две ракете Х-59М2 (KH-59) споља, изазвао је много пажње. Стелт авиони су дизајнирани да носе своје наоружање унутар апарата, јер се у супротном нарушава стелт својство, тојест повећава се површина радарског пресека(RSC). Дакле, поставља се питање – зашто би стелт авион био наоружан спољашњим теретом, потпуно компромитујући своју стелт способност?
Зашто је руски стелт авион Су-57 уочен како носи ракете Х-59М2 на носачу споља? Постоје два могућа одговора. Сваки стелт авион може да носи оружје и на подкрилном носачу. Он то чини када нема опасности од непријатеља. Односно – налази се на безбедној територији или је познато да непријатељ нема авијацију или ПВО у близини. У таквом оперативном окружењу, стелт ловац може бити смртоносан носећи додатно оружје, јер предности повећаног наоружања надмашују ризике. Ова флексибилност омогућава већу разноврсност у планирању и извођењу мисија, прилагођавајући се различитим оперативним окружењима по потреби. Ракете Х-59М2 нису дизајниране тако да могу да се сместе у трупне спремнике. Постоје ракете које се смештају унутар змаја али оне су знатно скупље. Очигледно је овај Су-57 био на безбедној удаљености.
Међутим, овде је у игри и друга опција. Колико год то звучало необично, стављањем допунских ракета ловац намерава да повећају свој одраз. То отежава идентификацију. Односно, иако је основни циљ стелт технологије да минимизира одраз авиона, стелт авиони могу привремено повећати свој одраз како би обманули непријатељске радаре. На пример, то се ради када не извршавају борбене мисије и тако замагљују свој стварни потпис у оперативним мисијама.И једна и друга опција су могуће. Су-57 активно учествује у непријатељствима у Украјини. Према руским друштвеним мрежама, ТВ торањ у Харкову и војни објекат у Николајевској области уништени су авионом Су-57 који је користио Х-59МК2. Ова Х-59МК2 ракета је скупља верзија ракете и смешта се у труп.
Закључак је да Руси Су-57 при нападу изнад територије у којој постоји опасност користе стелт технологију, трудећи се да авиони прођу неопажено. У ситуацијама када је опасност мала, они повећавају свој радарски одраз. Су-57 ради заједно са Су-35 и Су-34, што даје разноврсност у мисијама. Су-57 ради и у пару са БПЛ С-70 “охотник”.
odgovor na ovo pitanje je u sasvim drugoj ravni
…
autor clanka to vrlo dobro zna, ali…
…
dakle
…
rusi nisu u potpunosti uspeli da rese otvaranje trupa aviona, to jest spremnika za oruzje kao sto je to uradjeno kod americkih aviona
…
prosto receno, vratanca se ne otvaraju kako treba a jos gore zatvaraju
…
Po tvojoj prici sta?Nemaju baglame?Pa jbt nisu vratnjice na kokosincu pa da zapinju.Nmg vjerovat.Zar nisu culi za WD 40.Nevjerovarno sta pada ljudima pada na pamet.Nista drugo nego testiranje aviona i naoruzanja.Ne budite odma kriticari….Zasto to rade?Samo oni znaju.
bice da je to neresiv problem… 😄🤣😂😄🤣😂😄🤣😂
Sad citam bas.Zbog sankcija nmg kupiti baglame a postojece loseg kvaliteta(zapinju) pa udarili eksere.Sa F35 ne pasu(vece) dok na raptoru i nema.Imaju dva operatera pa vilama izbacuju sav arsenal.Dok baglame ne dodju nosice sav arsenal na krilima…Tako barem pise