ŠEF UKRAJINSKE VOJNE OBAVEŠTAJNE SŽUBE GUR: BESPOSADNA PLOVILA ĆE USKORO DOMINIRATI ZATVORENIM I POLUZATVORENIM MORIMA! DA LI JE VREME BRODOVA PROŠLO?!

Andrej Mlakar

Šef ukrajinske vojne obaveštajne službe Kiril Budanov samouvereno je nedavno izjavio da vreme domniacije brodova u malim zatvorenim i poluzatvorenim morima prošlo i da budućnost pripada besposadnim plovilima.

Naime, Budanov čija je vojna služba bila nosilac razvoja besposadnih morskih plovila da se takva oružja konstantno unapređuju i da će uskoro postati dominantna.

Budanov je rekao je da se robotske pomorske platforme unapređuju. Posebno su opremljeni sistemima za gađanje malih površinskih i vazdušnih ciljeva i udar po obalama.

“Dakle, vremenom ćemo verovatno videti potpunu dominaciju bespilotnih plovila nad konvencionalnim ratnim brodovima. Barem u zatvorenim ili poluzatvorenim vodama, kao što su Crno more, Mediteran, itd. Ovo je put napred”, rekao je Budanov.

Donekle jeste u pravu bio Budanov, ali nije računao da moguće da takav udar ima i kontramere i da će brodovi takođe morati da prilagode obuku i naoružanje upotrebi besposadnih plovila, da se postigne veća automatizacija i otkrivanje plovila.

To će značiti pre svega ugradnju radara za otkirvanje niskih ciljeva poput besposadnih plovila, upotrebu dronova i borbenih helikoptera koji će eliminisati potencijalnu pretnju.

Za sada u ovakvim uslovima kakvi su u Crnom moru od maja do oktobra meseca uslovi za napad na ciljeve poput brodova nema velikih talasa, nevremena su idealni, a ruski brodovi nemaju punu automatizaciju što olakšava napad.

Inače Ukrajinci koriste i taktiku “vučijeg čopora” za napad na ruske brodove koji se nalaze na otvorenom moru koristi se 4 do 6 besposadnih plovila.

Takav slučaj zabeležen je 31. januar na 1. februar kada je napadnuta raketna korveta „Ivanovec“ Project 1241 Molniya (NATO klasifikacija klasa Tarantul) Crnomorske flote.

Samo besposadno plovilo kada napada cilj na otovorenom moru ima male šanse da preživi napad, međutim sa 4-6 ovakvih plovila siutacija se menja kad je u pitanju samoubilački napad.

Dok jedno besposadno plovilo stoji i osmatra 5 ili 3 plovila kruže najpre oko mete sužavajući krug oko same mete nedajući mu mogućnost adkevatne odbrane i onda sleti napad koji se obično završava fatalno po samo plovilo.

Većina ruskih brodova ima teške mitraljeze KPV kalibra 14,5 mm koji su se koristili za gađanje ukrajinskih besposadnih plovila i nisu imali toliko jak efekat na zaustavljanje ovakvih plovila.

A, onda su Ukrajinci počeli da prave seriju različitih besposadnih plovila za PV ulogu koji su trebali da upotrebom raketa vazduh-vazduh prilagođenih za lansiranje sa morskih plovila koriste za obaranje helikoptera ili izviđačkih aviona, koji lete na malim visinama i kao isturene osmatračnice na moru za otkrivanje besposadnih pomorskih plovila.

jedno takvo plovilo su uspeli Rusi da zarobe sa dve rakete koje se nasukalo. Rusi su navodno radio ometanjem i prekidima starlink veze koja se koristi za upravljanje ovakvom letelicom uspeli da elektronskim protivdejstvima ometaju ovakva plovila.

Novina koju su psremili Ukrajinici tačnije SBU, a koja je primenjena na ušću reke Dnjepar u Crno more jeste upotreba besposadnih plovila kao nosača višecevnih raketnih sistema BM-21 Grad kalibra 122 mm gde se sa 32 cevnog lansera skinuto 6 cevi po tri sa svake strane za lansiranje koji mogu da izvode napad na kopno u dometu od 20 km.

Takođe jedna od novina je i upotreba besposadnih plovila kao nosača prtivoklopnih raketa po tri sa svake strane najverovatnije Stugna za napad na brodove od nivoa patrolnih do raketnih korveta.

Za sada nije bilo zabeleženo postojanje ili ugradnja protivoklopne rakete brimstone ili protivbrodske tipa harpun za napad na brodove van vizuelnog dometa sa čime će se zaista igra na Crnom moru ili drugim poluzatvorenim ili zatvotenim morima primeniti i naterati druge ratne mornarice da izrađuju ovakva plovila umesto skupih raketnih korveta ili brzih raketnih čamaca.

Ipak, evidentno je da protivbrodske rakete i besposadna plovila počinju da igraju sve značajniju ulogu. Pre nekih 14 godina kada su se ovkava plovila pojavila verovalo se da će imati nezamenjivu ulogu u čuvanju brodova i luka od upada pomorskih diverzanata. Tri godine rata u Ukrajini i na Crnom moru značajno su izmenile taktiku ratovanja na Crnom moru kao i obuku mornara na brodovima, ali i pomorskih oficira.

Ukrajinski morska besposadna plovila MAGURA V5 taktitičko-tehnički podaci

Dimenzije: dužina: 5,5 m, širina 1,5 m, gaz 0,4 m visina iznad vodene linije: 0,5 m

Brzina krstarenja: 22 čvora (40 km/h)

Maksimalna brzina 42 čvora (oko 75 km/h)

Maksimalni radijus 450 nautičkih milja (800 km)

Maksimalna težina korisnog tereta: 320 kg

Upravljanje: preko satelita

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *