Na Hersonskom pravcu od jeseni prošle 2022. godine česti su bili okršaji ruskog PVO sistema Pancir S-1 i protivradarskih raketa AGM-88 Harm, a sada Ukrajina na ovom pravcu počeli su da u poslednja dva dana vrše značajni pritsak kako bi uspeli da očuvaju dva mostobrana koja su na ovom pravcu uspostavli pre neka dva meseca.
Pošto artiljerije nema dovoljno i granata sa kojima bi obezbedili očuvanje mostobrana počeli su da šalju bespilotne letelice u nadi da će udarima koje izvede osigurati koliko toliko mostobran i omesti rusku artiljeriju.
Snimak koji se pojavio prikazao je borbeno dejstvo topova hibridnih PVO sistema protiv ukrajinski bespilotnih letelica.
Na objavljenom snimku se vidi dejstvo topova 2A38M kalibra 30 mm na PVO sistemu Pancir S-1. Snimak je načinjen u selu Nova Majačka u Hersonskoj oblasti.
Pancir S-1 vs Ukraine drone pic.twitter.com/mGpVoxMH8H
— S-125M pechora (@S125Mpechora) December 19, 2023
Hibridni čuvar neba
„Pancir S-1″, razvijan sredinom devedesetih godina 20. veka, konstruisan je u Instrumentalnom konstrukcijskom birou iz Tule, a izrađen je u Uljanovskoj tehničkoj radionici. Namenjen je za zaštitu nepokretnih, strategijsko industrijskih i vojnih objekata od oružja visoke preciznosti. Zadatak mu je i ojačanje sistema PVO na malim visinama. „Pancir S1″ je kombinovani hibridno-artiljerijski sistem, koji u sebi objedinjuje vođene rakete 57E6, automatske topove tipa 2A38M i sistem za otkrivanje i pokazivanje ciljeva i upravljanje vatrom.
„Pancir S1″ deluje u okviru baterije (šest vozila). „Pancir” ima mogućnost samostalnog otkrivanja, praćenja ciljeva, upravljanja naoružanjem i gađanja ciljeva. Na oruđu se nalaze i oprema za navigaciju, komunikaciju, smeštaj i zaštitu posade, kao i izvori napajanja.
Od otkrivanja cilja do otvaranja vatre potrebno mu je pet-šest sekundi. Može efikasno da dejstvuje protiv ciljeva maksimalne brzine do 700 m/s. Integrisano artiljerijsko raketno naoružanje omogućava „panciru” delovanje do horizontalne daljine od 18 km i do visine od 10 km.