Responsible Statecraft: “SKORI ULAZAK UKRAJINE U NATO JE MALO VEROVATAN, UPRKOS PLANU POBEDE”

Nedavno predloženi „plan pobede“ ukrajinskog predsednika Zelenskog trebao je da zapadnim liderima da strategiju kako Ukrajina može da pobedi Rusiju i da se brani od Moskve koja napreduje. Dok su američki zvaničnici navodno bili „neimpresionirani“ predlogom kada ga je Zelenski predstavio administraciji predsednika Bajdena prošlog meseca, ukrajinski predsednik je u četvrtak prvi put javno izneo detalje o planu na samitu EU u Briselu. Na vrhu plana Zelenskog je bezuslovni poziv za pridruživanje NATO.

Za nas je važno da smo ojačani, a prvi korak treba da bude poziv“, rekao je Zelenski. Plan Zelenskog takođe poziva na pomoć Zapada za jačanje ukrajinske odbrane, uključujući i dozvolu Ukrajini da koristi rakete dugog dometa koje je isporučio Zapad duboko u rusku teritoriju. Zahtev za korišćenje raketa nije nov, a Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo ranije su oklevale da daju ovu dozvolu.

Zelenski takođe traži od EU i SAD da zaštite prirodne resurse Ukrajine i pozicioniraju ukrajinske trupe u Evropi, sa ciljem da zamene prisustvo nekih američkih trupa na kontinentu, koje su tamo od kraja Drugog svetskog rata.

Zelenski nije ponudio mnogo puteva ka miru ili prekidu vatre i čak je rekao da bi plan mogao da se ostvari bez ruske saradnje. I do sada je naišla na mlak prijem od strane zapadnog rukovodstva. „Trenutno nismo u fazi kada alijansa govori o kratkoročnom pozivu“, rekla je američka ambasadorka pri NATO Džulijen Smit, misleći na formalno pozivanje Ukrajine da se pridruži alijansi. Ona je, međutim, dodala da ćemo „kao i uvek nastaviti razgovore sa našim prijateljima u Ukrajini kako bismo razgovarali sa njima o načinima na koje mogu da nastave da se približavaju ovoj Alijansi“. Ni generalni sekretar NATO Mark Rute nije u potpunosti prihvatio plan, rekavši da bi pozdravio dan ulaska Ukrajine u alijansu, ali to „ne znači da ovde mogu da kažem da podržavam ceo plan“.

U međuvremenu, predsednik Bajden je u četvrtak uradio ono što je najavljeno kao „oproštajni put“ u Berlin kako bi delimično nadoknadio sastanak u Ramštajnu koji je otkazan zbog prošlonedeljnog uragana na Floridi. Uprkos otkazivanju sastanka, Bajden je i dalje obećao dodatnih 425 miliona dolara odbrambene pomoći Kijevu jer se podrška za nastavak rata prebacuje kako među zapadnim liderima, tako i među pripadnicima ukrajinske vojske i javnosti.

Bajdenovo putovanje u Nemačku predstavlja poslednji pokušaj da se podrži transatlantska podrška Ukrajini“, rekao je Mark Episkopos, naučni saradnik za Evroaziju na Institutu Kvinsi. „Ali postoje sve indikacije da će evropski partneri nastaviti polako da se gube u odsustvu održive strategije, koju je artikulisala i sprovodi Bela kuća, za privođenje rata kraju pod najboljim mogućim uslovima za Ukrajinu i Zapad”.

Druge ratne vesti iz Ukrajine ove nedelje:

Skoro 25 odsto zemlje koju je Ukrajina zauzela u Kurskoj oblasti u Rusiji je ponovo povraćeno, navodi Newsweek. Pre dva meseca Ukrajina je zauzela slabo čuvanu teritoriju neposredno iznad granice i Putin je obećao da će je ponovo preuzeti.

Reuters prenosi da je Zelenski pozvao svoje zapadne saveznike da dalje sankcionišu Severnu Koreju nakon izveštaja o direktnom umešanosti Pjongjanga u rat. Prema ukrajinskim obaveštajnim podacima, Kremlj se sprema da primi 10.000 vojnika iz Severne Koreje, u skladu sa ranijim izveštajima da Severna Koreja pomaže Moskvi, kako vojnicima i savetnicima, tako i oružjem.

Ruske trupe zauzele su Levadne, u južnom regionu Zaporožja Ukrajine. Associated Press prenosi da je grad ponovo zauzet u ponedeljak, što doprinosi sve većem broju gradova koje je Rusija zauzela ili ponovo povratila poslednjih meseci.

Sa brifinga Stejt departmenta 15. oktobra

Portparol Stejt departmenta Metju Miler upitan je za izveštaje da severnokorejske trupe pomažu Rusiji u njenom ratu protiv Ukrajine. Miler je rekao da ako su izveštaji tačni, „to bi takođe ukazivalo na novi nivo očaja Rusije, jer nastavlja da trpi značajne žrtve na bojnom polju“.

Na pitanje o tvrdnji visokog ruskog zvaničnika da će se SAD suočiti sa „direktnim sudarom sa nuklearnom silom“ ako se američko oružje upotrebi duboko u rusku teritoriju, Miler je rekao: „Mislim da je neprikladno da Rusija nastavi da pravi takve vrste izjava, kao što smo rekli već neko vreme.

Sa brifinga Stejt departmenta 16. oktobra

Upitan o planu pobede Zelenskog, Miler je rekao: „Neću da ulazim u razne detalje osim da kažem da nastavljamo da sarađujemo sa vladom Ukrajine oko tog plana“.

Miler je takođe rekao da je uveren da će Francuska i Nemačka nastaviti vojnu podršku Ukrajini kada su ga pitali o izveštajima da će se one smanjiti.

Na ponovno pitanje o saradnji Rusije i Severne Koreje, on je rekao da administracija „i dalje ima veliku zabrinutost zbog rastućeg bezbednosnog odnosa između Rusije i Severne Koreje“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *