PROTIVRADARSKE RAKETE H-31P U BORBENIM DEJSTVIMA PROTIV UKRAJINSKIH RADARA

Rusija je poslednjih dana počela značajno na borbeno deluje protiv ukrajinskih jednica PVO i radarskih sistema iz mreže VOJIN. U tu svrhu intenzivno se u igru i misiju suzbijanja protivnihčke protivvazduhoplovne odbrane počeli da se koriste i protivradarske rakete familije H-31P koje nose borbeni avioni SU-35S dok se nalaze u pratnji lovaca-bombardera SU-34, ili samostalno oizvršavaju zadatke.

Iako je oboreno još jedno leteće radarsko mesto A-50U, Rusija je u dva navrata uspela borbeno da deluje protiv radara P-18 na južnodonjeckom pravcu. Taj napad je dokumentovan video snimkom, ali je greškom navedeno da je korištena protivbrodska raketa H-35 Malahit, iako je u pitanju bila protivradarska raketa H-31 u verziji P.

Ubzo za ovim radarom napadnuta je i istom raketom i komandno mesto 5N63S iz raketnog diviziona PVO S-300PS i uništavanja lansera 5P85S (ili 5P85D) ukrajinske vojske.

Raketa H-31P korištena je u nekoliko navrata nad teritorijom Ukrajine od početka rata.

Protviradarska raketa H-31P

Smatra se jednom od najsavremenijih protivradarskih raketa u svojoj klasi u svetu. Raketa je namenjena za uništavanje svih tipova radarskih sistema PVO srednjeg i većeg dometa, pa čak i najsavremenijih osmatračkih radara raketnik sistema Patriot, THAAD, Hok, kao i radarskog istema velikog dometa za osmatranje i navođenje. Ovom raketom naoružani su svi ruski borbeni avioni: SU-27, MiG-29, SU-30, SU-34, SU-35 i Su-57.

Po svojoj konstrukciji raketa je slična protivbrodskoj raketi H-31A, koja spada u grupu protivbordskih raketa namenjena za dejstva po poršinskim ciljevima na vodi. Raketa je projektovana po normanoj aerodinamičkoj šemi sa krstastim rasporedom krila i komandnih površina i po konstrukciji je unificirana sa protivradarskom raketom H-31P.

Na telu obe rakete raspoređena su četiri bočna okrugla nadzvučna uvodnika mlaznog motora. H-31P se od verzije H-31A razlikuje po sistemu vođenja i bojevoj glavi koja je slabije razorne moći od one protivbrodske rakete. Domet H-31P je 110 km, a maksimalna brzina iznosi 1.000 m/s kao i kod H-31A što je svrstava u red brzih raketa sa čime se vatrena moć letelice koja je nosač ove rakete uvećava 4-5 puta.

H-31P poseduje kombinovani sistem vođenja. Inercijalni sistem upravljanja koristi se na početnom delu putanje leta rakete posle lansiranja, a GSN (glava za samonavođenje) sa pasivnom radarskom glavom za samonavođenje je u završnom delu putanje leta rakete. Proračunska tačka GSN nalazi se 7,5 km od cilja na visini leta rakete od 100 m. Posle zahvata cilja raketa u automatskom režimu izvršava manevar iskakanja kako bi se izbegla mogućnost gađanja cilja pod malim uglovima. Do uništenja cilja dolazi posle proboja bojnog dela rakete unutar broda ili radara pod pravim uglom ili razorno-rasprskavajućim dejstvom prilikom proletanja rakete iznad cilja.

Raketa se podvešava ispod krila na avionski katapultni lanser AKU-58

3 komentara na “PROTIVRADARSKE RAKETE H-31P U BORBENIM DEJSTVIMA PROTIV UKRAJINSKIH RADARA

  1. Osobina protiv radarske rakete da ubije je sekundarna. Primarna je da uništi radare ! Osoblje radara ga treba, ako neće u večna lovišta, što pre napusti, da se ‘veže’ na zemlju jako daleko od radara i da se ‘ukopa’ duboko !
    (Mr Pit & 12 ‘guslača’)

  2. Koliko samo netačnosti. U kadru tj na snimku ( 0:16) je zaista PB-raketa tipa H-35U kojom Rusi u zadnje vreme gađaju ukr. osmatračke i nišanske radare. Fino se vidi raketa bele boje a koja je karakteristična upravo za H-35/U. PR-raketa H-31P se odavno ne koristi već njena modifikovana verzija PM sa povećanom maks daljinom gađanja koja iznosi 250km. Ta raketa nema mlazni motor kako je navedeno u tekstu već nadzvučni raketno-mlazni ( nabojno-mlazni) oznake 31DPKM sa pogonom na čvrsto raketno gorivo i okolni vazduh koji u komoru rak. motora dospeva kroz 4 nadzvučna regulišuća uvodnika vazduha. Nakon lansiranja odbacivanjem sa AKU-58A ,sledi ubrzavanje rakete do stvarne brzine 2 Maha pomoću malog startnog rak. motora-bustera koji je spojen sa mlaznicom marš-motora. Kad se dostigne ta stvarna brzina u letu, buster se odbacuje kao i poklopci uvodnika vazduha. Prednji deo rakete H-31PM ( isto i PB-verzije AM) je izrađen od specijalne visokotemperaturne legure Titanijuma a zadnji od spec. visokotemperaturne legure Čelika. Oplata rakete nije ofarbana. Oznake PM i AM su inače vojne, oznaka proizvođača je zapravo PD tj AD ( slovo D od Daljnobojnaja-dalekometna). H-31PM može da se lansira u dva režima,inercijalno-radarski i radarski. Inercijalno-radaski režim se koristi za velika daljine gađanja gde u prvoj inercijalnoj fazi samonavođenja može biti upotrebljen kanal radio-korekcijea u završnoj fazi leta(navođenja) imamo PRS tj pasivno radarsko samonavođenje pomoću PRGSN Proizvod L113M sa rakursom zahvata ±30°. Dakle u ovom režimu zahvat cilja(radara) se vrši nakon lansiranja a kod radarsog režima ,zahvat cilja se obavlja pre lansiranja od strane PRGSN sa rakursom zahvata ±15°. Raketa H-31PM ima maks dugotrajnu brzinu leta 1500m/s( stvarna brzina 4.5M ) na velikoj visini i 900m/s ( 2.7M) na maloj visini.Može da izvede manevar sa koeficijentom bočnog G -opt od 10 jedinica. Startna masa je skoro 750kg a masa kasetne bojeve glave je 110kg.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *