ПОЉСКА ВИШЕ НЕ КОРИСТИ РАКЕТНИ СИСТЕМ С-200! ДА ЛИ СУ ЛАНСЕРИ И РАКЕТЕ ЗАВРШИЛЕ У УКРАЈИНИ?!

Андреј Млакар

Kада је Украјина први пут употребила модификоване ракете ПВО система С-200 за гађање циљева на Криму и у дубини руске територије сви су се питали од куда Украјини лансери и ракете за овај ПВО систем који у оперативној употреби има још Сиријска арапска армија. Украјине је своје систем С-200 Дубна или Вега.

Први напади модификованим ПВО ракетама С-200 забележени су били августа 2023 у нападу на Крим, а постали су јавности више пзнати од када су ови ПВО системи кориштени за обарање две летеће радарске станице А-50У и оштећење авиона ИЛ-22 за праћење радио комуникација над Азовским морем.

Скоро после неколико месеци обелодањено је судећи према штампи изгледа да су Пољски ПВО системи завршили у Украјини.

Судећи према писању пољске штампе ПВО те земље више нема ракетни систем С-200. Према писаљу Military balance за 2023 спомиње се једна ракетна батерија система S-200C Vega (RS-SA-5 Gammon) ,док у истој публикацији за 2024 више се не спомиње, што указује да овај ракетни систем није у наоружању Пољске.

Нигде се не наводи да је овај систем комисијски уништен, што указује да је највероватније завршио у Украјини. Лансери и ракете.

Како сам још раније писао украјинска ПВО у свом поседу је имала ПВО ракетни систем С-200Б чији последњи дивизион је расформиран био у новембру 2013 године. Значи само пар месеци пре Мајданских дешавања. Иначе овај ракетни дивизион био је стациониран у Лавовској области у граду Камианка-Бузка.

Према тадашњим плановима за реформу Оружаних снага Украјине, Министарство одбране је последњих година пре званичног повлачења систематски повлачило са борбеног дежурства све системе ПВО дугог домета С-200Б. 540. пук је био последња јединица у којој је дежурао ПВО систем С-200Б. Поред њега, С-200 је дежурао у 96. ракетној бригади (Кијев), 160. ракетној бригади (Одеса), 208. ракетној бригади (Херсон) и 50. противваздушној ракетној бригади авио-ракетни пук (Феодосија, Крим).

Систем ПВО С-200 ушао је у новију историју Украјине по трагичном инциденту када је 4. октобра 2001. године, током вежби на Криму (рт Опук), услед погрешног навођења, ракета дивизиона С-200 изгубила свој тренажни циљ и преусмерен на снажнији сигнал са цивилног авиона Ту-154 који је летео из Тел Авива (Израел) за Новосибирск (Русија), и разнео га. У овој трагедији погинуло је 78 људи. Истовремено, један број стручњака (укључујући и тадашњег министра одбране Кузмука) не признаје да је то била украјинска ракета.

Од 2014. године остало је непознато колико је и да ли је Украјина делаборирала све ракете и лансере или их је оставила ускаладиштене, као и колико је ракета преживело бомбардовање и колико су исправне. Вероватноћа да су то биле ускладиштене ракете је велика.

У медијима се доста нагађало да би ове ракете могла донирати Бугарска, која истине ради у почетку није ркла ни ДА ни НЕ, али је прошле године председник Роман Радев у сусрету са украјинским председником Зеленским је одбио да пружу помоћ у наоружању јер би тако ослабио бугарске ракетне способности.

Систем С-200 се у западној литератури наводи и као ракетни систем „Талин“ јер је прва батерија са овим ракетним системом била размештена управо око овога града. Совјетска војска користила је процењује се око 1.200 лансера од којих су неки имали нуклеарну бојеву главу.

Основна тактичка једница је батаљон са шест непокретних лансера. Осим лансера сваки батаљон има и радар 5N62B – SQUARE PAIR познат и као П-35 који се користи за рано откривање ваздушних циљева.

Сваки ракетни батаљон има један П-35М (НАТО ознака BARLOCK-B) радар Е/Ф опсега 320 км за претрагу и проналажење циљева са интегрисаним Д-банд ИФФ системом, један Х-банд НАТО ознаке SQUARE PAIR навођење ракете домета 270 км радар и шест полуфиксних једношинских лансера.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *