Andrej Mlakar
Kada je Ukrajina prvi put upotrebila modifikovane rakete PVO sistema S-200 za gađanje ciljeva na Krimu i u dubini ruske teritorije svi su se pitali od kuda Ukrajini lanseri i rakete za ovaj PVO sistem koji u operativnoj upotrebi ima još Sirijska arapska armija. Ukrajine je svoje sistem S-200 Dubna ili Vega.
Prvi napadi modifikovanim PVO raketama S-200 zabeleženi su bili avgusta 2023 u napadu na Krim, a postali su javnosti više pznati od kada su ovi PVO sistemi korišteni za obaranje dve leteće radarske stanice A-50U i oštećenje aviona IL-22 za praćenje radio komunikacija nad Azovskim morem.
Skoro posle nekoliko meseci obelodanjeno je sudeći prema štampi izgleda da su Poljski PVO sistemi završili u Ukrajini.
Sudeći prema pisanju poljske štampe PVO te zemlje više nema raketni sistem S-200. Prema pisalju Military balance za 2023 spominje se jedna raketna baterija sistema S-200C Vega (RS-SA-5 Gammon) ,dok u istoj publikaciji za 2024 više se ne spominje, što ukazuje da ovaj raketni sistem nije u naoružanju Poljske.
Nigde se ne navodi da je ovaj sistem komisijski uništen, što ukazuje da je najverovatnije završio u Ukrajini. Lanseri i rakete.
Kako sam još ranije pisao ukrajinska PVO u svom posedu je imala PVO raketni sistem S-200B čiji poslednji divizion je rasformiran bio u novembru 2013 godine. Znači samo par meseci pre Majdanskih dešavanja. Inače ovaj raketni divizion bio je stacioniran u Lavovskoj oblasti u gradu Kamianka-Buzka.
Prema tadašnjim planovima za reformu Oružanih snaga Ukrajine, Ministarstvo odbrane je poslednjih godina pre zvaničnog povlačenja sistematski povlačilo sa borbenog dežurstva sve sisteme PVO dugog dometa S-200B. 540. puk je bio poslednja jedinica u kojoj je dežurao PVO sistem S-200B. Pored njega, S-200 je dežurao u 96. raketnoj brigadi (Kijev), 160. raketnoj brigadi (Odesa), 208. raketnoj brigadi (Herson) i 50. protivvazdušnoj raketnoj brigadi avio-raketni puk (Feodosija, Krim).
Sistem PVO S-200 ušao je u noviju istoriju Ukrajine po tragičnom incidentu kada je 4. oktobra 2001. godine, tokom vežbi na Krimu (rt Opuk), usled pogrešnog navođenja, raketa diviziona S-200 izgubila svoj trenažni cilj i preusmeren na snažniji signal sa civilnog aviona Tu-154 koji je leteo iz Tel Aviva (Izrael) za Novosibirsk (Rusija), i razneo ga. U ovoj tragediji poginulo je 78 ljudi. Istovremeno, jedan broj stručnjaka (uključujući i tadašnjeg ministra odbrane Kuzmuka) ne priznaje da je to bila ukrajinska raketa.
Od 2014. godine ostalo je nepoznato koliko je i da li je Ukrajina delaborirala sve rakete i lansere ili ih je ostavila uskaladištene, kao i koliko je raketa preživelo bombardovanje i koliko su ispravne. Verovatnoća da su to bile uskladištene rakete je velika.
U medijima se dosta nagađalo da bi ove rakete mogla donirati Bugarska, koja istine radi u početku nije rkla ni DA ni NE, ali je prošle godine predsednik Roman Radev u susretu sa ukrajinskim predsednikom Zelenskim je odbio da pružu pomoć u naoružanju jer bi tako oslabio bugarske raketne sposobnosti.
Sistem S-200 se u zapadnoj literaturi navodi i kao raketni sistem „Talin“ jer je prva baterija sa ovim raketnim sistemom bila razmeštena upravo oko ovoga grada. Sovjetska vojska koristila je procenjuje se oko 1.200 lansera od kojih su neki imali nuklearnu bojevu glavu.
Osnovna taktička jednica je bataljon sa šest nepokretnih lansera. Osim lansera svaki bataljon ima i radar 5N62B – SQUARE PAIR poznat i kao P-35 koji se koristi za rano otkrivanje vazdušnih ciljeva.Svaki raketni bataljon ima jedan P-35M (NATO oznaka BARLOCK-B) radar E/F opsega 320 km za pretragu i pronalaženje ciljeva sa integrisanim D-band IFF sistemom, jedan H-band NATO oznake SQUARE PAIR navođenje rakete dometa 270 km radar i šest polufiksnih jednošinskih lansera.