SAD su se fokusirale na isporuku BVP Bradley Ukrajini zbog neefikasnosti tenkova Abrams. Osim toga i amerčka vojska naručujue sve više ovih borbenih vozila za sebe.
Američka vojska je verovatno naučila iz neefikasnosti tenkova Abrams na ukrajinskom bojnom polju, povećanjem isporuke novih borbenih vozila pešadije (BVP) Bradley za deset puta u odnosu na prvobitne planove, navodi se u analizi o budžetskim izveštajima Pentagona.
Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan rekao je prošle nedelje na Reganovom forumu nacionalne odbrane u Kaliforniji da tenkovi Abrams „nisu najkorisnija oprema“.
Prema novembarskom izveštaju specijalnog generalnog inspektora za operaciju Atlantic Resolve, ukrajinska strana preferira BVP Bradley zbog njihove „brzine i agilnosti“.
Istovremeno, u septembru je časopis Military Watch pisao da je od 31 tenka Abrams isporučenog Ukrajini, oko 20 uništeno, onesposobljeno ili zarobljeno.
Planovi nabavki su se skoro udvostručili
Čini se da su planeri nabavke u Ministarstvu odbrane SAD uzeli u obzir razliku u efikasnosti između tenkova Abrams i borbenih vozila pešadije Bradley kada su podnosili predloge za kupovinu novih oklopnih vozila za američku vojsku.
Pored zamene zastarelih vozila Bradley koja su poslata u Ukrajinu, američka vojska je skoro udvostručila svoj ukupni cilj nabavke opreme u svom poslednjem budžetskom zahtevu za fiskalnu 2025. godinu.
Prema predlogu budžeta, cilj vojske za kupovinu vozila Bradley u najnovijim varijantama M2A4 i M7A4 povećan je na 1.329 vozila, sa 731 u 2024. godini. Prvobitnih 731 BVP Bradley predviđeno je za opremanje četiri oklopne borbene brigade, dok bi nova porudžbina od 1.329 vozila opremila devet takvih brigada, pokazuju budžetski izveštaji.
Kao rezultat toga, godišnji budžet američke vojske za nabavku novih vozila Bradley takođe je povećan više od deset puta u poređenju sa prethodno planiranim iznosima u protekle dve fiskalne godine.
U fiskalnoj 2023. godini, američka vojska je prvobitno tražila samo 260 miliona dolara za program modernizacije vozila Bradley. Međutim, nakon slanja više od 300 ovih vozila u Kijev, američka vojska je dobila dodatna sredstva u iznosu od dve milijarde dolara, prebačena iz sredstava dodeljenih za pomoć Ukrajini, za kupovinu novih zamenskih vozila u okviru budžeta za 2023. godinu.
Za fiskalnu 2024. budžet američke vojske za nova vozila Bradley porastao je na 2,4 milijarde dolara, iako je prvobitni zahtev bio samo 158 miliona dolara, navodi se u izveštaju Ministarstva odbrane SAD o preraspodeli pomoći Ukrajini za dopunu naoružanja objavljenom u septembru.
Novi tenkovi umesto modernizacije Abrams
Za razliku od kupovine velikog broja novih Bradley, američka vojska je u septembru 2023. godine suspendovala planove za nadogradnju tenkova Abrams na novi M1A2 System Enhancement Package (SEP) verziju 4 čak i pre nego što je 31 stariji tenk Abrams isporučen Ukrajini.
Umesto modernizacije stare platforme M1A2, američka vojska je objavila planove za razvoj novog tenka M1E3 Abrams, koji je još uvek u fazi projektovanja. Navodi se da je cilj razvoja „poboljšanje borbenih sposobnosti neophodnih za borbu i poraz budućih pretnji na bojnom polju 2040. godine i dalje“.
Pentagon je u januaru 2023. godine objavio planove da pošalje 31 tenk Abrams u Ukrajinu, izdvajajući 400 miliona dolara za to u okviru Ukrajinske bezbednosne inicijative. Kasnije je u medijima objavljeno da je ovih 31 tenk Abrams zapravo stari model M1A1 SA, koji zahteva od američke vojske da godišnje troši milione dolara na modernizaciju.
Prema poslednjem izveštaju o budžetu, američka vojska planira da nadogradi 41 tenk M1A1 SA na najnoviju verziju M1A2 System Enhancement Package (SEP)v3, u fiskalnoj 2025. godini, prosečna cena nadogradnje jednog tenka je oko 15,98 miliona dolara.
Prosečna cena nadogradnje 31 tenka Abrams poslata Ukrajini iznosila je oko 12,9 miliona dolara. Nakon modernizacije više od 100 starijih tenkova od 2023. godine, broj vozila koja su podvrgnuta modernizaciji pao je na 40 godišnje, jer američka vojska fokusira svoje napore na stvaranje novih M1E3 Abrams.
Rusija smatra da isporuke oružja Ukrajini ometaju rešenje, direktno uključuju zemlje NATO u sukob i da se „igraju vatrom“. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov istakao je da će svaki teret koji sadrži oružje za Ukrajinu postati legitimna meta za Rusiju. Prema njegovim rečima, SAD i NATO su direktno uključeni u sukob, uključujući ne samo snabdevanje oružjem, već i obuku osoblja u Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Italiji i drugim zemljama. Kremlj je naveo da pumpanje Ukrajine oružjem sa Zapada ne doprinosi pregovorima i da će imati negativan efekat.
I ako se pokazalo da Abrams nije vozilo za uslove Istočne Evrope,ipak pruža veću vatrenu moć a pogotovo nivo zaštite posade u odnosu na Bradley(vjerovatno cijeneći njegovu pokretljivost i manju težinu),koji je ipak samo borbeno vozilo pješadije.