Konačna odluka o slanju projektila nije doneta, ali administracija sada radi na komplikovanim detaljima
Bajdenova administracija razmatra slanje krstareće rakete dugog dometa AGM-158 JASSM kao i da se uveliko priprema njihova integracija na isporučene lovce F-16 koje je Ukrajina nedavno primila u svoje naoružanje, navodi sajt Politiko.
⚡️The 🇺🇸Biden administration is "open" to sending long-range air-to-surface missiles to 🇺🇦Ukraine. We are talking about JASSM missiles — Politico
— 🪖MilitaryNewsUA🇺🇦 (@front_ukrainian) August 15, 2024
The issue of "sensitive technologies" related to this missile, which has a 450 kg warhead and can strike at a depth of 370 km, is… pic.twitter.com/w77GLKsxPQ
Ovaj sajt navodi da je Bajdenova administracija „otvorena“ za slanje krstarećih raketa dugog dometa u Ukrajinu, potez koji bi kijevskim F-16 dao veći borbeni udar dok nastoji da dobije dalji zamah u svojoj borbi protiv Rusije.
Konačna odluka o slanju projektila nije doneta, ali administracija sada radi na komplikovanim detaljima, rekao je jedan zvaničnik Bajdenove administracije.
Ta pitanja uključuju preglede transfera osetljivih tehnologija i obezbeđivanje da ukrajinski avioni mogu da lansiraju projektil.
Pentagon je odbio da komentariše da li je odobrio prenos rakete.
„Razmatramo niz opcija za ispunjavanje zahteva Ukrajine za bezbednosnu pomoć, ali nemamo informacije koje bismo mogli da pružimo“, rekao je portparol Pentagona Džef Jurgensen.
Debata oko JAGM-158 JASSM i spremnosti Bajdenove administracije da istraži njegov transfer čini raketu najnovijom u dugom nizu sofisticiranog naoružanja koje se nekada smatralo zabranjenim za transfer u Ukrajinu.
Dok se razgovori nastavljaju u Beloj kući i Pentagonu, zvaničnik administracije je upozorio da ima još mnogo posla pre nego što bilo koja raketa zaista stigne do Ukrajine, uključujući i uveravanje da postojeći kijevski avioni iz sovjetske ere i njegovi sveže isporučeni F-16 mogu lansirati raketu