Патриоти за Украјину: Како Немачка покушава да затвори рупе у противваздушној одбрани

Берлин настоји да надокнади паузу у америчкој војној помоћи испоруком додатних противваздушних система, док Русија засипа Украјину ракетама

Немачки план за хитну испоруку Патриота

Немачка је у интензивним преговорима са САД о куповини додатних система противваздушне одбране MIM-104 Patriot за Украјину, након што је Вашингтон обуставио испоруке кључног оружја због недостатка залиха. Према саопштењу немачке владе, Берлин разматра опцију да финансира куповину батерија у САД и одмах их проследи Кијеву, како би надокнадио критични недостатак ПВО-а.

Криза у украјинској ПВО: Русија искоришћава слабости

Овај потег долази у тренутку када Русија интензивира ваздушне нападе на Украјину, укључујући један од најмасовнијих напада дронова и ракета у рату – само у петак, 4. јула, на Кијев је бачено преко 500 пројектила. Украјински званичници упозоравају да без додатних PAC-3 ракета за Patriote, одбрана кључних објеката постаје немогућа.

Трампов ефекат: Замор у америчкој помоћи

Након што је администрација Доналда Трампа заледила испоруке 30 ракета Patriot, Немачка је преузела иницијативу да организује алтернативни канал снабдевања. Министар одбране Борис Писторијус већ је покренуо иницијативу у оквиру Рамштајн групе да се Украјини убрзано пошаље више система. Ускоро ће отпутовати у Вашингтон како би се састао са америчким колегом и разговарао о убрзаној производњи и испоруци.

Европска солидарност под притиском

Док САД оклевају, Немачка постаје кључни играч у одбрани Украјине – Берлин је до сада обезбедио 38 милијарди евра војне помоћи, укључујући три сопствена система Patriot. Међутим, без америчке подршке, европске земље не могу у потпуности надокнадити губитак. Како је изјавио високи немачки војни званичник: ,,Можемо одржати отпор, али изазови су огромни.”

Шта следи?

Ако САД одобри немачки захтев, Украјина би могла добити додатне батерије Patriot у наредним недељама. Међутим, ако Вашингтон одбије, Кијев ће морати да се ослони на европске системе IRIS-T и NASAMS, који нису довољни за одбрану од руских хиперсоничних ракета. У међувремену, Русија наставља да уништава украјинску противваздушну одбрану.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *