УКРАЈИНЦИ СХВАТИЛИ ЗНАЧАЈ РАКЕТИРАЊА ДЊЕПРОПЕТРОВСКА И ДА ИМ Patriot PAC-3 НЕ МОЖЕ ПОМОЋИ

Напад на Дњепропетровск 21. новембра отворио је ново поглавље у сукобу између Русије и Украјине. Према извештајима, Русија је први пут употребила интерконтиненталну балистичку ракету са више бојевих глава (MIRV). Иако је ракета била опремљена конвенционалним, а не нуклеарним бојевим главама, овакав начин употребе представља нову врсту претње за украјинску одбрану. Сада и Украјинци схватају да им више не може помагати амерички Patriot PAC-3.

Амерички систем Patriot PAC-3, који се тренутно користи у Украјини, није направљен за пресретање балистичких ракета средњег домета. Експерти, међутим, наглашавају да су за ефикасно пресретање интерконтиненталних ракета потребни напреднији системи, попут THAAD или SM-3.

Украјински медији се жале како је напад изведен употребом нове тактике – коришћењем бојевих глава које се раздвајају у више циљева. У случају Дњепропетровска, уочено је шест „група“, што би могло значити чак 36 циљева, укључујући праве бојеве главе и лажне мамце. Да би се одбрана од оваквог напада успешно реализовала, било би потребно испалити огроман број ракета-пресретача, што је у пракси готово немогуће.

Украјинска обавештајна служба упозорава да Русија поседује до десет оваквих ракета и да је вероватно планира да их додатно тестира у будућности. Стручњаци наглашавају да би системи попут SM-3, који уништавају пројектиле у свемиру пре раздвајања бојевих глава, били најефикаснији за заштиту од оваквих претњи. Ни мање ни више, Украјинци би тако нешто пожелели у свом арсеналу. Кратак је пут од захтева за употребу офанзивног оружја до молби за дефанзивне системе. Сада Patriot PAC-3 није довољан.

Медији даље пишу да ситуација наглашава хитну потребу за модернизацијом украјинске противракетне одбране. Напомиње се да се претње које долазе из Русије све више развијају и постају сложеније. Како не би били сами у овој борби, подвлаче да је ово упозорење међународној заједници о значају обезбеђивања ефикаснијих одбрамбених система Украјини. Индикативно је да су се западни и украјински медији првобитно држали наратива који је потцењивао напад. Након разјашњења шта се догодило у Дњепропетровску, сада се проблему приступа другачије. Уз напомену да Руси немају довољно оваквог оружја, изражава се и бојазан да Запад може да пружи адекватну одбрану. Изгледа да је ново оружје ипак оставило утисак и на Кијев и на Запад.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *