Napad na Dnjepropetrovsk 21. novembra otvorio je novo poglavlje u sukobu između Rusije i Ukrajine. Prema izveštajima, Rusija je prvi put upotrebila interkontinentalnu balističku raketu sa više bojevih glava (MIRV). Iako je raketa bila opremljena konvencionalnim, a ne nuklearnim bojevim glavama, ovakav način upotrebe predstavlja novu vrstu pretnje za ukrajinsku odbranu. Sada i Ukrajinci shvataju da im više ne može pomagati američki Patriot PAC-3.
Američki sistem Patriot PAC-3, koji se trenutno koristi u Ukrajini, nije napravljen za presretanje balističkih raketa srednjeg dometa. Eksperti, međutim, naglašavaju da su za efikasno presretanje interkontinentalnih raketa potrebni napredniji sistemi, poput THAAD ili SM-3.
Ukrajinski mediji se žale kako je napad izveden upotrebom nove taktike – korišćenjem bojevih glava koje se razdvajaju u više ciljeva. U slučaju Dnjepropetrovska, uočeno je šest „grupa“, što bi moglo značiti čak 36 ciljeva, uključujući prave bojeve glave i lažne mamce. Da bi se odbrana od ovakvog napada uspešno realizovala, bilo bi potrebno ispaliti ogroman broj raketa-presretača, što je u praksi gotovo nemoguće.
Ukrajinska obaveštajna služba upozorava da Rusija poseduje do deset ovakvih raketa i da je verovatno planira da ih dodatno testira u budućnosti. Stručnjaci naglašavaju da bi sistemi poput SM-3, koji uništavaju projektile u svemiru pre razdvajanja bojevih glava, bili najefikasniji za zaštitu od ovakvih pretnji. Ni manje ni više, Ukrajinci bi tako nešto poželeli u svom arsenalu. Kratak je put od zahteva za upotrebu ofanzivnog oružja do molbi za defanzivne sisteme. Sada Patriot PAC-3 nije dovoljan.
Mediji dalje pišu da situacija naglašava hitnu potrebu za modernizacijom ukrajinske protivraketne odbrane. Napominje se da se pretnje koje dolaze iz Rusije sve više razvijaju i postaju složenije. Kako ne bi bili sami u ovoj borbi, podvlače da je ovo upozorenje međunarodnoj zajednici o značaju obezbeđivanja efikasnijih odbrambenih sistema Ukrajini. Indikativno je da su se zapadni i ukrajinski mediji prvobitno držali narativa koji je potcenjivao napad. Nakon razjašnjenja šta se dogodilo u Dnjepropetrovsku, sada se problemu pristupa drugačije. Uz napomenu da Rusi nemaju dovoljno ovakvog oružja, izražava se i bojazan da Zapad može da pruži adekvatnu odbranu. Izgleda da je novo oružje ipak ostavilo utisak i na Kijev i na Zapad.