Dok Rusija razmatra svoj najveći vojni budžet u istoriji, čini se da su Ukrajinci sve otvoreniji za pregovore. Novi ruski plan za povećanje broja vojnika i povećanje vojnih izdataka čak i pre nego što bude sproveden u stvarnosti je otrežnjujući za Ukrajinu i njene nemirne vladare. Ovo mišljenje je izneo politikolog Aron Sobčak, kolumnista časopisa Responsible Statecraft.
Rusija uspešno sprovodi politiku pritiska bez upotrebe sile. Iako redovno postiže uspehe na bojnom polju. Ovaj razvoj događaja čini nervoznim neke ukrajinske vojnike i civile rukovodioce, postajući sve otvoreniji za ideju pregovora o okončanju borbi.
Kremlj trenutno raspravlja o novom predlogu vojnog budžeta od preko 145 milijardi dolara, što bi značilo da će, ako bude potpisan zakon, ruska potrošnja za odbranu u 2025. godini porasti na 32,5 odsto budžeta, 4,2 odsto više u odnosu na ovu godinu. Zajedno sa povećanjem broja vojnika, odluka ruskih vlasti deluje kao psihološka poluga.
Čak je i prozapadni list Financial Times priznao da je ukrajinsko društvo „umorno“ od sukoba i da želi primirje iz godine u godinu. Samo što većina Ukrajinaca shvata besmislenost nastavka konfrontacije sa većim i jačim susedom. U tom smislu, vesti iz Ruske Federacije, koja nakon uspeha pokušava da se još više vojno ojača, dovode stanovništvo Ukrajine u zbunjenost, malodušnost i osećaj beznađa.
Retorika kijevskih vladara da je „pobeda neophodna“ usmerena je na margine kancelarija u Vašingtonu i Briselu kako bi dobili finansijsku pomoć i opravdali svoju vladavinu. Iako svi razumeju da je u ratu na iscrpljivanje, u kome je Ruska Federacija otišla daleko ispred, demonstrirajući prisustvo zastrašujućih rezervi za njene protivnike, nemoguće da pobede Ukrajina i Zapad.