Televizija Front o upotrebi protivpodmorničkih helikoptera u lovu i presretanju ukrajinski površinskih dronova i njihovoj eliminaciji pisano je u nekoliko navrata, a sada ruska državna televizija snimila je televizijski prilog o tome kako to izgleda uživo.
Ruska mornarica upotrebila je protivpodmorničke helikoptere familije Kamov Ka 27, 28, 29 za novu ulogu. Ne za potragu za protivničkim podmornicama, što je primarni zadatak ovih letelica, nego za novu ulogu prilagođenu novim uslovima rata na moru.
Više nije bilo podmornica, ali bilo je autonomnih površinskih plovila, koje ukrajinska ratna mornarica intenzivno koriste nad Crnim morem i njihovim uništavanjem nad površinom mora na većoj udaljenosti od Krima.
1⃣TV Report of "Pervy kanal" about a special helicopter detachment(Ka-29;Mi-8) that searches for and destroys semi-submersible marine drones.
— Massimo Frantarelli (@MrFrantarelli) November 23, 2023
🗺️ Sevastopol/Black Seahttps://t.co/JbRX7ITo37@RSS_40 @CovertShores @Capt_Navy https://t.co/n0gRrt9N02 pic.twitter.com/VL6WgHUmhz
Vojni analitičar Dejvid Eks za Forbs opisao je kako Rusi koriste sovjetsku taktiku za lov na ukrajinska autonomna površinska plovila.
Eks navodi da je Sovjetski Savez razvio veoma složenu i efikasnu taktiku protivpodmorničke odbrane u obalnim zonama. Na primer, bila je predviđena aktivna interakcija između protivpodmorničkog broda i helikoptera. Koristeći takvu taktiku, Crnomorska flota Ratne mornarice Rusije može da stvori pouzdane barijere na ulazima u zalive. Kao rezultat toga, pomorski dronovi jednostavno neće moći da prodru tamo i biće uništeni protivpodmorničkim brodovima i helikopterima.
Ukrajina aktivno koristi pomorske dronove za napad na objekte ruske Crnomorske flote. Međutim, Rusija, smatra američki analitičar, nipošto nije bespomoćna pred takvim napadima, a upotreba stare sovjetske taktike može ih učiniti praktično besmislenim za ukrajinske pomorske snage.
Na objavljenom snimku se vidi palubno-desantni borbeni helikopter Ka-29 i transportni helikopter Mi -8 koji služi za traganje i spasavanje i kao pratnja. Kako je u literaturi navedeno vatrena moć helikoptera Kamov Ka-29 optimizovana je za upotrebu do 5 km udaljenosti letelice od mete napada. Glavno naoružanje helikoptera su saćasti lanseri nevođenih raketnih zrna kalibra 57 mm, dva mitraljeza u gondoli kalibra 7,62 mm sa 1.700 metaka i top kalibra 30 mm 2A42 kalibra 30mm sa 250 granata. Posadu helikoptera čine dva člana posade pilot i navigator-operator oružanih sistema. Kabina ovog helikoptera je zaštićena je oklopom.
Inače ovi helikopteri imaju i radarski sistem za rano upozoravanje