Iznenadni napad 32 drona UJ-22 koji su nosili minobacalke granate ispod trupa i droniv kamikaze tipa Dabar koji pripadaju GUR-u izveden je povratni udar na civilne ciljeve širom Moskve i podmoskovlja, a borebno je delovala i PVO koja je još u decembru prošle godine razmeštena kako u širem centru Moskve, tako i u Podmoskovlju, što se s ove tačke pokazalo opravdanom posebno od najave da će Ukrajina dobiti krstareće rakete “storm shadow”, a onda i od napada dronova koji su dosezali Podmoskovlje još u januarau ove godine, a od maja meseca sve intenzivnije.
Sve je ukazivalo da se Moskva priprema za nešto. Usledila su nagađanja, a potpisnik ovih redova je dobio informacije o tome šta se sprema i zašto se PVO postavlja na krovove zgrada.
Dva su važbna bila faktora:
Moskva je posle nedavnih udara strateških bespilotnih letelica sovjetske proizodnje Striž TU-141 na dva aerodroma unutar Rusije Rjazanj gde su smešteni bombarderi dugog dometa TU-22M3 i baza Engeljs -2 u Saratovskoj oblasti shvatila da je i Moskva na dometu ovih letelica i da Ukrajina ima kapacitet da izvede jedan takav napad.
U Harkovskoj oblasti tada su bile snimljene lansirne rampe za ove besiplotne letelice što ukazuje da postoji opcija za ovakav napad i da ga Moskva nije isključila naprotiv postaje veoma realan i mogućan, jer Ukrajina je više puta najavljivala da ima opciju da dosegne Moskvu i da gađa Kremlj iako bi to bila nova dupla crvena linija.
Kao druga opcija navodila se i opasnost od moguće eskalacije rata i povećanja uloga, odnosno ulaska NATO pakta direktno u sukob posle naoružavanja Ukrajine teškom borbenom tehnikom.
Fokus Moskve je Barencovo more, odakle bi američke napadne nuklearne podmornice mogle da lansiraju krstareće rakete u slučaju napada. Osim sa podmornica, krstareće rakete mogli bi i da lansiraju i strateški bombarderi poput B-52 prema Moskvi, za šta bi se koristili ovi PVO sistemi za obaranje projektila. Tu tezu potvrdilo je učestalo letenje američkih strateških bombardera B-52H i B-1B nad Baltikom 200 km od Sankt Peterburga.
Inače oko Moskve je raspoređen i raketni štit koji štiti rusku prestonicu od napada interkontinentalnih balističkih raketa. Taj štit sastavljen od radara dugog dometa i raketa presretača kružno je postavljen po obodu Podmoskovlja od linije Solnečenogorsk-Serpuhov, Sergijev Posad, Klin, Nudolj, Naro-Forminsk. od radara Don 2N, Dunai 3M raketnih sistema A-135Amur i A-235.
Takođe postoji i treća opcija za napad i bojazan da će Velika Britanija ustupiti Ukrajini krstareće rakete tipa Storm Šedou koji bi se koristili kako je navedeno da Ukrajina uništi ruske raketne sisteme unutar dubine ruske teritorije koji gađaju civilnu infrastrukturu. U toj opciji ne isključuje se i napad na visokovredne ciljeve unutar Moskve.
Sredinom marta meseca 2023 Rusija je nastavila da jača PVO sistem u samom gradu i u Podmoskovlju. Tad je još pet moskovskih okruga dobilo PVO sisteme , a ta ideja pokazala se sad opravdanom.
Većina je od nedavno postavljena na severu i severoistoku Moskve u ograđenim boksovima na ledinama u blizini stambenih zgrada. Dronovima iz vazduha PVO sistemi smešteni su i na eksperimentalnim poljima Akademije Timirjazev i u parku-rezervatu „Losinji Ostrov“ u okrugu Bogorodskoe. Tamo je postavljen divizion raketnog sistema zemlja-vazduh S-400.
Treća lokacija ruske PVO postavljena je i na deponiji Salarevo.
Na istoku grada u Izmajlovskom parku i na jugoistoku u okrugu Pečatniki.
U januaru pet PVO sistema PVO postavljeno je na krovovima zgrada Ministarstva odbrane, zgradi Ministarstva spoljnih poslova, i u blizini aerodroma vojnog Ostafjevo i civilnog Gazprom Avia.
Takođe PVO sistemi TOR-M2 viđeni su i mestima gde su dače ruskih funkcionera.
Većina PVO sistema nalazi se 10-15 km od zidina Kremlja. Prvi sistemi su poobodu grada bili postavljeni odmah posle proslave Nove godine o čemu je i autor ovoga teksta pisao krajem januara 2023. kada su razmešteni sistemi S-400.
Inače oko Moskve je raspoređen i raketni štit koji štiti rusku prestonicu od napada interkontinentalnih balističkih raketa. Taj štit sastavljen od radara dugog dometa i raketa presretača kružno je postavljen po obodu Podmoskovlja od linije Solnečenogorsk-Serpuhov, Sergijev Posad, Klin, Nudolj, Naro-Forminsk. od radara Don 2N, Dunai 3M raketnih sistema A-135Amur i A-235.