ХЛАДНОРАТОВСКИ ВЕТЕРАН ЗА РАТ ПРОТИВ АМЕРИЧКХ ПОДМОРНИЦА ИМА НОВУ УЛОГУ! БОРБА ПРОТИВ УКРАЈИНСКИХ МОРСКИХ ДРОНОВА! ВИДЕО

Посаде противподморничког амфибијског авиона Беријев Бе-12 и посаде противподморничких хеликоптера Ка-29 који припадају мешовитом ваздухопловном пуку Морнаричке авијације и ПВО Црноморске флоте базираном на Криму, недавно су извели вежбу.

Задатак је био патролирање, уочавање и напад, али на екстремно ниским висинама, али не подморница, него безспосадних површинских и беспосадних подводних украјинских дронова, али и плутајућих мина које представљају опасност за поморски саобраћај.

Такође, пилоти противподнорничких авиона Беријев Бе-12 вршили су напад на морске дронове, док су посаде противподморничких хеликоптера Ка-29 увежбавали гађање морских циљева из тешког митраљеза за време лета.

На нову употребу руских противподморничких авиона и хеликоптера прва је указала Обавештајна служба Министарства одбране Велике Британије.

Британски војни обавештајци су навели и да руска Црноморска флота масовно користи противподморничке летелице амфибије Беријев Б-12.

Наиме, ради се о вишенаменској летелици амфибији која се користи подједанко за противподморничке задатке тако и за извиђање. Од ескалације рата на Црном мору септембра 2023. ове летелице које датирају из времена Совјетског Савеза добиле су нови задатак.

Foto: Shutterstock

Ангажовање је посебно уочено после напада на руски танкер и неколико патролних бродова руске морнарице. Беријеви Б-12 лете на истуреним зонама и осматрају површину у потрази за површинским дроновима. Заправо нека врста истуреног осматрања и јављања само из ваздуха.

Бе-12 Бериев су стационирани у ваздухопловној бази Кача на Криму

Авиони Беријев Бе-12 Чајка припадају амфибијским летелицама. У жаргону их називају “летећи чамци”, јер муг да полећу и слећу како на аеродроме на копну, тако и на водену површину. Тренутно су једино оперативни у ваздухопловству Црноморске флоте

Оно што се зна о овом авиону јесте да је полетео први пут 1960. године.

Настао је као пројекат ваздухопловне фабрике Беријев на захтев Совјетске морнарице за летелицом намењењној осматрању и противподморничкој борби.

Израђено је око 100 летелица од којих су само Северна и Црноморска флота имале у наоружању ове летелице амфибије.

Оно што је интересантно јесте да ниједна летелица није извезена ни у једну инострану земљу.

Појављивали су се 1960-тих година над Медитераном са египатским ознакама, али се радило о деташману совјетске морнарице у тој земљи док је трајала идила у односима са Москвом.

Ваздухопловства Црноморске и Северне флоте користили су ове летелице у комбинацији са Илљушином ИЛ-38 у противподморничким операцијама.

Многи су средином 1980-тих доживели надградњу увођењем нових сонара и радара који омогућују лаку претрагу у словима сложене тактичке ситуације на мору, као и непогодних временских услова.

Године 2018. руска морнарица је одлучила да удахне нови живот овим старим авионима. Модернизација је опремила Бе-12 потпуно новим системом нишањења и модерним наоружањем.

Упркос томе што су најстарији авиони који су још увек у употреби у оквиру руских оружаних снага, унапређени Бе-12 радикално је побољшао извиђачке способности Русије против непријатељских подморница путем хидроакустичких, радарских и магнетних система за детекцију (откривање).

Авион је наоружан савременим противподморничким торпедима и дубинским бомбама.

Количина корисног терета је са 3.000 код првих верзија повећана на 5.023 кг.

Авион може да лети брзином већом од 500 км/х и има резерву горива која омогућава мисије у дужини од 4.000 км или у трајању од неколико сати.

Тактичко технички подаци за Беријв Бе-12

Намена: Вишенаменски авион за рано откривање

Посада: 4 до 9 чланова у зависности од мисије

Димензије: дужина 30,17 м; распон крила 29,71 м, висина 7 м

Тежина: празан 20.000 кг, максимална 29.450 кг

Мотор: два турбоелсина мотора Ivchenko AI-20D сваки 4.190 коњских снага

Максимална брзина: 610 км/х

Оперативна висина лета 11.280 м, максимални радијус лета: 4.000 км, оперативни радијус 1.300 км

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *