Министарство одбране Уједињеног Краљевства саопштило је да је за Украјину обезбедило нови пакет војне помоћи, 200 противоклопних ракета Brimstone како би зауставили руско напредовање.
Иначе Велика Британија прве контингенте противоклопних ракета Brimstone послала је била у априлу 2022. године у Украјину. Први снимци употребе ракета Brimstone у Украјини појавили су се августа месеца 2022. године .
Наиме, Украјинци су лансирање ових ракета које се иначе испаљују из авиона и хеликоптера да се лансирају са копнених лансера камиона, на који је монтирано било више лансера.
Ради се о вођеном пројектилу типа земља-ваздух, ваздух-земља, обала-море или брод-брод. Значи ракети универзалне намене који је своју борбену употребу доживео прво у Авганистану, а она и у Либији. Иначе овај пројектил вуче корене из Хладног рата, када се тражила ракета за употребу у свим условима ратовања.
🎬 As part of our latest military aid package, the UK is providing 200 more Brimstone missiles, a precision-guided anti-tank missile, to the Ukrainian Armed Forces.
This aid plays a crucial role in stalling Russian advances.
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦pic.twitter.com/SpVnWqeiVm— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) February 22, 2024
Ова ракета способна је да уништава како мале циљеве попут теренаца или пикапова, тако и великих попут тенкова, борбених возила пешадије, бродова, самоходних топова и вишецевних бацача ракета. Развој ове ракете почео је 1996. године.
Неки га описују као модификовану верзију америчког Хелфајера, али је ова ракета масивнија, тежа, лансер је фиксни, имам илиметарски радар који омогућава операцију „испали и заборави“ и нову дводелну главу специјално намењнеу за уништавање возила. У развоју је учествовоала америчка компанија Боинг која је призводила неке подсклопове ракета, док је МБДА задужена за радар и финализацију пројектила. Бримстоне је пројектован да може деловати са шест ракета на шест појединачних циљева. Компјутерски програм у ракети омогућава на пример гађање оклопне колоне тако што први пројектил се умери на прво возило, други на друго, трећи на трећи и тако у низу. За циљеве који су распршени на терену пројектил после лансирања претражује одређени простор и усмерава се на откривени циљ. Са плотуном од шест лансираних ракета може се покрити велики простор.
Вођење ракете на средњем делу путање је инерцијално и кориштење милиметарског радара омогућава принцип „испали и заборави“ што поједностављује оператерима као у ваздуху (пилотима), тако и на копну руковање. Иначе ракета која се користи на авионима нема потребу за ласерским обележавањем циљева са земље.Иначе, ракета се усмерава на циљ преко хеад-уп дисплеја којим рукује оператер. Подаци о циљу у тренутку лансирања могу се добити из нишанског система како на самом авиону, али и са друге платформе, на пример извиђачког дрона или од оператера са земље. Ова ракета може да се лансира на циљеве, који се налазе ван визуелног домета. Бримстон се може програмирати и за деловање на одрђеном подручју. Ако не нађе циљ долази до самоликвидације пројектила. Компанија МБДА тврди да радар толико прецизан да разликује оклопно од цивилног возила, али је употреба ове ракете у рату пре свега у Либији 2011. показала да се ова ракета није баш везала за неки тачни циљ, него је ударила у оно што се испречило на путу ракете после лансирања.
Иначе Министарство одбране Велике Британије је почело производњу ракета са полуалтивним системом вођења, уместо радарског.
Тактичко технички подаци за ракету Бримстоне
Димензије: Дужина: 1,8 м, пречник 17,8 цм
Маса: Стартна у тренутку ласирања 48,5 кг
Погон: Ракетни мотор који омогућава надзвучну брзину. Ракета користи тврдо гориво. Мотор ради кратко и приликом лансирања ослобађа се мала количина дима, што повећава вероватноћу да пројектил остане неоткривен посебно код копнених и на воденим лансерима. максимални домет ракете је 32 км, али према тврдњама корисника и поизвођача ракета може бити и 50 км ако се лансира са велике висине
Бојева глава: 6,3 кг
Вођење: радарско, ласерско и полу-активно.
Велика Британија углавном ове ракете користи за лансирање са ваздухоплова раније Торнадо ГР4 , а касније и Британски Тајфун, ако и хеликоптера Супер Линx. Такође на британским патролним бродовима су такође примећене ове ракете, а нуде се у зависности од жеља купца да се монтирају на оклопна возила, теренце, али и на пловила како речна, тако и морска.
Nema veće stoke od Britanaca i veće izopačenosti naroda počev od samog Kralja a i pre toga kraljice…kada bi to ostrvo nestalo sa karte nestali bi svi problemi na svetu…
Е, ако им 200 ракета “Бримстоне” не помогну – неће више ништа помоћи !? Иначе, оно што је РАИД за инсекте – тако је и Војска Русије ПЕНИЦИЛИН за НАТО- пакт, његове вазале послушне бескичмењаке и војску Украјине као њихове пешадије !
Sa ovakvim potezima Ukrajina sve bliže Gazi a London Hirošimi. Sretan im put ali bez nas.
Kakve živce ima ovaj PUTIN, svaka mu čast.
Ovih 200 raketa, ce zaustaviti Rusku ofanzivu???, Stvarno idiocki pogled na stvarnost. Posaljite dobrovoljce😅😅🤣🤣🤣🤣🤣🤣😉😎