БИВШИ ЧЕШКИ КУБОВИ ОДОЛЕВАЈУ НА БОЈНИМ ПОЉИМА УКРАЈИНЕ! ВИДЕО

Самоходни противавионски ракетни систем 2K12M2 Kub-M2 које је Чешка Република донирала поршле године Украјине и даље одолевају свакодневној ратној збиљи.

На друштвени мрежама појавио се ракетни лансер са три ракете.

Снимак приказује како изгледа борбени режим рада овог ракетног система који је своју ратну славу стекао далеке 1973. године у Четвртом арапско-израелском рату када је због три ракете прозван “Три прстена смрти”, када је направио помор међу израелском авијацијом. Од тад ракетни систем 2K12 Kub постао је део наоружања великог броја армија источног блока и земаља Трећег света. Овај систем и даље чини кичму ПВО великог броја земаља, а у свом наоружању га има и Србија.

2K12 Kub користи се и даље у Украјини иако та земља нема више ових ракетних система у свом наоружању, па је донација Чешке била преко потребна.

Наиме у августу 2023. новоизабрани председник Чешке Петер Павел је саопштио да ће та земља Украјини донирати две ракетне батерије ПВО система 2K12 Kub. То је и учињено.

Убрзо се Куб појавио на бојном пољу Украјине

Чешке 2К12 Куб је унапредила компанија Retia, фокусирајући се углавном на електронске делове радара за контролу и навођење SURN према стандарду SURN CZ. Модернизација се састојала у – поновном подешавању на НАТО опсег, иницијализацији и контроли испитивача AN/TPX-56, дигитализацији, аутоматској ON-LINE и OFF-LINE дијагностици, прорачуну тренутне позиције, замени оригиналног испитивача са ознаком Mark 12 IFF system, модернизација радара, уградња савремене комуникационе опреме, модернизација оптичког канала итд.

Захваљујући овим модификацијама, број посаде СУРН радиолокатора је са четири пао на три.

Самоходни ПВО систем 2К12 КУБ конструисан је за заштиту копнених снага углавном оклопних једница од напада авиона који лете на средњим и малим висинама. Развој овог ракетног система почео је 1958 године за уништавање циљева у ваздуху који лете брзинама од 420-600 метара у секунди на висинама миминалним од 100 и максималним 5-7 км на даљинама до 20 км.

Организацијски самоходни ракетни пук у већини земаља које су га имале био је сличан совјетском моделу.

Ракетни пук састојао се из 5 самоходних батерија, батерије за управљање, команде пука и техничке батерије.

Сваку батерију чинила је станица за осматрање и навођење РСтОН, четири самоходна лансера 2П25 са по три ракете, два транспортна возила ЗИЛ-157.

Ракетни систем је призвођен од 1967. до 1982. године. Произведено је више од 500 ракетних система-батерија и неколико десетина хиљада ракета.

Данас је у наоружању 20 земаља света.

Овај ракетни систем је произвођен у две основне верзије 2К12 и 2К12Е познат као квадрат или извозна верзија. Постоје и модификације које се крећу са ознакама од М1-М4.

Овај ракетни систем користи два типа ракета 3М9МЕ и 3М9М3Е.

Иначе у саставу сваког ракетног дивизина налази се осматрачко радарска станица Р-40.

Срце сваке ракетне батерије је радарска станица и четири самоходна лансирна оруђа. Откривање, праћење и означавање циљева код овог система је радарско. Ракете се лансирају након што глава за самонавођенје захвати циљ. Систем вођења ракета је полуактивно радарско самонавођење.

Једноканални је по циљу на који се може лансирати по више ракета-највише две. Даљина границе зоне уништења циља је око 25 километара, а ближа 3-5 километара, док је максимална висина гађања око 14 километара. Вероватноћа уништења циља једном ракетом је од 0,74 до 0,96. Брзина ракете је 2,5 – 3 маха, а управља се помоћу покретног крмила на задњем делу. Ракета је опремљена близинским упаљачем који се активира 15-17 метара од циља.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *