BITKA ZA KIJEV EPILOG JEDNE SAGE: Zašto je Putin godinu dana ćutao o Istanbulskom sporazumu? Dve teorije šta sledi dalje!

Kraj marta, početak aprila 2022 godine posle skoro mesec dana od početka ruskog napada na Ukrajinu ruska vojska iznenada je odlučila da napusti dve opštine u predgrađu Kijeva Buču i Irpin, na severu čuvena priča o konvoju dugom 67 km koji prate borbeni helikopteri je stala.

Kolona je bila sve manja i manja, da bi u jednom trenutku nestala, kao i čečenske jednice iz formacije “AHMAT”. Rusko vojnici koji su pod kontrolom držali Nuklearnu elektranu Černobilj izvršili su po Pravilima službe primopredaju, seli u kamione i nestali u pravcu Belorusije.

Foto: Printscreen RIA Novosti

Usledio je na društvenim mrežama talas ushićenja na Zapadu, ali i kod kolega koji su tvrdili da su Rusi izgubili rat kod Kijeva. Uzalud je bilo objašnjavati bilo šta na ovu temu, oni su se slavodobitno smejali, da Rusija nije imala snage da zauzme Kijev, da imaju masovne gubitke i da su u bici za Kijev zbrisane sa lica zemlje dve oklopne divizije i jedan padobranska.

Međutim, očito u svojoj zanesenosti nisu predvideli ovo, o čemu je ruski predsednik Putin po prvi put govorio u subotu uveče na samitu sa afričkim liderima. Putin je objavio nacrt dogovora koji su parafirali Rusi i Ukrajinci o grancijama za mir i da se zaustavi rat. Najvažniji deo je bio vojni aneks, a od predviđenog Putin je samo saopštio da je jedan od dogovora bilo povlačenje vojske oko Kijeva što je i ispoštovano.

Međutim, ukrajinska strana očito nije. Prvo proglasila je pobedu nad Rusima u “Bici za Kijev”, a onda i odustali od pretvaranja parafa u trajni sporazum. Mnogi veruju da je za taj ključni detalj zasluđan bio niko drugi nego bivši britanski premijer Boris Džonson, koji je i lični prijatelj ukrajinskog predsednika Zelenskog.

Rat se nastavio, broj žrtava je rastao, a pitanje svih pitanja jeste zašto je ruski predsednik Vladimir Putin ćutao o Istanbulskom dogovoru i zašto je tek sad otvoreno progovorio o tome?

Foto:Shutterstock

Postoje dve teorije:

Prva, kaže da je objavljivanjem javno sporazuma poručio da ono što je bilo na stolu u Istanbulskom dogovoru više ne važi da Ukrajincima sledi novi sporazum verovatno znatno nepovoljniji od onoga od pre više od godinu dana i

Druga verzija da je objava ovog dokumenta znak da su sve teorije iscrpljene i da sledi nova faza u ruskoj operaciji u Ukrajini znatmo ne povoljnija po Kijev.

Ono što je poznato jedan od zahteva Moskve bilo je smanjenje broja ukrajinskih oružanih snaga i brojeva borbene tehnika, kao i statusna neutralnostu u pogledu priključenja zemlje NATO paktu i garancije da ta zemlja neće ići putem učlanjenja u taj vojnopolitički savez.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *