Руско Министарство одбране саопштило је да је Украјина, уз подршку западних земаља, све више ескалирала ситуацију на фронту, намерно ометајући мировне преговоре које је покренула Русија. Као одговор на масовне нападе украјинских беспилотних летелица на руску територију, руске снаге су извеле низ прецизних удара на војне објекте и инфраструктуру војно-индустријског комплекса Украјине.
Ескалација украјинских напада и руски одговор
У последњих неколико дана, украјинске снаге су значајно повећале број напада беспилотним летелицама и ракетама на руске циљеве. Према званичним подацима руског Министарства одбране, од 20. маја оборено је чак 2.331 украјинских беспилотних летелица, од чега 1.465 ван зоне Специјалне војне операције. Ови напади нису усмерени само на војну инфраструктуру, већ и на цивилне објекте, што је резултирало страдањима међу становништвом.
Као одговор на ове провокације, руске снаге су извеле низ прецизних удара високотехнолошким оружјем. Међу главним метама био је аеродром Озерноје у Житомирској области, где је уништена кључна инфраструктура, као и складишта муниције у Дњепропетровској области. Посебно значајан ударац уследио је 26. маја, када је руска војска уништила инфраструктуру аеродрома Староконстантинов у Хмељничкој области, што је значајно умањило оперативне способности украјинског ваздухопловства.
Стратешки циљеви и уништена инфраструктура
Руске снаге су такође погодиле неколико кључних објеката украјинског војно-индустријског комплекса. Уништен је контролни центар за противваздушну одбрану С-300 у Одеској области, што је ометло координацију украјинске ПВО. Нападнут је и Павлоградски хемијски погон у Дњепропетровској области, који је играо кључну улогу у производњи експлозива.
Осим тога, руске снаге су извеле ударе на радио-електронске центре у Кривом Рогу и Николајеву, који су били одговорни за поправку и одржавање авионске и радарске опреме. Ови удари део су шире стратегије Русије да систематски уништава украјинске војне капацитете и омета њихову способност за настављање борби.
Тактика руских беспилотних летелица и борбена ситуација на фронтовима
Према изјави Јурија Игната, званичника украјинског Министарства одбране, руске снаге су усвојиле нову тактику у коришћењу беспилотних летелица. Током напада, лансира се комбинација од 60% стварних и 40% лажних циљева, што значајно оптерећује украјинску противваздушну одбрану. Беспилотне летелице се лансирају на висинама већим од 2 километра, што их чини тешким метама за лаке ПВО системе.
На терену, ситуација остаје динамична. На харковском правцу, жестоке борбе трају у Волчанску, који је готово потпуно сравњен са земљом, што отежава напредовање обе стране. На Сумском правцу, руске снаге су ушли у насеља Владимировку и Беловоде, настављајући притисак на украјинске положаје.
На доњецком правцу, украјинске снаге су у озбиљној кризи југозападно од Торецка, где се формира тактички џеп са ризиком од опкољавања. Руске снаге су заузеле неколико кључних насеља, укључујући Зарју и Стару Николајевку, чиме су пресекле одбрамбене линије украјинске војске.
Гранатирање цивила и хуманитарна ситуација
Иако се руске снаге фокусирају на војне циљеве, украјинске снаге настављају гранатирање цивилних подручја. У Белгородској области, дронови су напали комерцијални објекат у Грајворону, повредивши једну жену. У Шебекину, брачни пар је повређен у нападу беспилотне летелице.
На херсонском правцу, украјинска војска је извела нападе на Нова Каховку и друга насеља, што је резултирало повредама међу цивилима. Жена је хоспитализована након експлозије мине у селу Књаз-Григорјевка.Закључак: Рат без краја на видику
Мировни преговори нису ни на видику, а предлог о миру из Москве није ни понуђен, већ је наишао на одбијање из Кијева и са Запада.