ПРВИХ ШЕСТ ХРВАТСКИХ РАФАЛА СЛЕТЕЛИ НА ПЛЕСО! МИГ-21 БИС ОДЛАЗИ У ПЕНЗИЈУ

Слетањем свих 6 вишенаменских борбених авиона типа Rafale F-3 на војни аеродром Плесо и њихово смештање у Хангар започела је нова ера у развоју хрватске војне авијације, која је са овим чином и званично раскрстила са совјетском војном техником.

Односно првих 6 Рафала два двоседа и 4 једноседа и још шест једноседа који ће стићи до краја 2024. године Хрватска се званично опростила од МиГ-21 Бис од којих је осам летелица још било у летном стању, раније је било 12.

Међутим само један је био у борбеном дежурству.

Шест хрватских Рафала ушло је у хрватски ВаП у зони северног Јадрана (Истарска жупанија) одакле су се јавили и наставили лет према Загребу.

Над Загребом сачекала су их три МиГ-21 Бис два једноседа и два двоседа. Први Рафал који је прелетео Плесо покупио је алпаузе државног врха политичара међу којима су била и два љута ривала премијер Андреј Пленковић који је реализовао посао и Зоран Милановић председник.

Уследило је затим слетање преосталих летелица.

Хрватска је у овај посао набавке борбених авиона ушла пре две и по године 2021 године, када је одлучено да се из вишкова РВ Француске преузме 12 борбених летелица у верзији F-3 и то 10 једноседа и два двоседа.

Издвојене летелице су затим предате да генерални ремонт и фарбање после чега су добиле хрватска војна обележја и регистарске бројеве.

Иначе уговор који је Хрватска потписала са Француском вредан је 1,6 милијарди евра које треба да се исплате до 2026. године .

Хрватској су до сада предата два двоседа и четири једноседа.

Са летелицама ће управљати хрватски пилоти који су заједно са механичарима и осталим нелетачким особљњем прошли интензиву обуку ваздухопловној бази Моnt de Marsan иначе у којој су и грчки пилоти прошли обуку, као и што ће проћи срспки ако посао набавке вишенаменских авиона типа Rafale F-4 са AESA radarpom буде реализован.

Хрватски пилоти су иначе прошли вишемесечну обуку, а последња два месеца реализован је процес самосталног лета обучаваних пилота.

„Долазак нових борбених авиона значајан је искорак према модернизацији и јачању хрватских ваздухоплиовних снага у заштити ваздушног простора и кључни фактор очувања безбедности Хрватске у будућности, као и јачању свеукупне борбене моћи Хрватске војске. Овај историјски тренутак прелета из Француске у Хрватску такође симболизује и снажну сарадњу између Хрватске и НАТО савеза у заједничком очувању мира, стабилности и безбедности“, саопштило је Министарство одбране Хрватске.