Исламска Република Иран у последњих пар година произвела је више противоклопних система. Већина су били копије руских, све док нису успели да се чудноватим путем дочепају и западних система, посебно се верује од почетка рата у Украјини, преко Русије дочепали су се и америчких, британских, шведски противоклопних ракета, али и израелских.
За противоклопни ракетни систем “АЛМАС” се чуло 2020. године, већ ове имао је своју премијеру у Европи, као експонат на Сајму војне опреме и наоружања “Партнер 2023” који је крајем септембра одржан у Београду, а два месеца после тога иранска војска га је тестирала.
فيديو حديث من عملية إختبار صاروخ ألماس-1 (النسخة الإيرانية من صاروخ Spike-LR الإسرائيلي)…
— Meteor || شهاب (@iranianmil_ar) November 16, 2023
*مدى الصاروخ 4 كيلومتر و يعمل بهجوم من الأعلى بإمكانية التوجيه بصورة إطلق- إنسى أو توجيه حراري عن طريق بث المباشر…
*الصاروخ المستخدم إنتاج 2020pic.twitter.com/Gk7Cuj0v94
“Алмас 1” је заправо копија противоклопног ракетног система “SPIKE” израелске производње, који је настао копирањем комплетне израелске технологије. У питању је телевизијски вођена ракета.
У просепкту “АЛМАС -1” представља нову генерацију, преносног противоклопног система који се може поставити на прилагодљиве платформе. Како је наведено “АЛМАС-1” се псцијално конструисан противоклопни ракетни систем за подршку пешадији у урбаним операцијама и специјалним мисијама.

Особине које “АЛАМАС -1″поседује су лансирање из затвореног простора, прецизност урбаним операцијама, напад на слабе тачке противничког оклопа у нападу, повећан домет и прецизност, минимална колатерална штета.
Ова ракета делује на принципу испали и заборави, Минимални домет је 200 м, а максимални 4 км.
Овај пројектил има тандем-кумулативну или термобаричну бојеву главу која може да пробије 600 мм хомогеног челичног оклопа. Ракета се лансира са лансера који је у обику расклопивог троношца.
Тип навођења по систему две тачке, нишански систем опремљен трагачем са видљивом тв сликом.
Ракета “АЛМАС-1” има дужину 1100 мм, пречник 130 мм, тежина самог пројектила 15 кг, станица за лансирање 11,5 кг и лансер са троношцем 3,5 кг.
Лансирање: директно
Остави коментар
View Comments