ПРОТИВБРОДСКА РАКЕТА НЕПТУН: Украјински адут за рат против Русије на Црном мору! ВИДЕО

Фото: Принтскрин Јутјуб

За ову ракету шира јавност први пут чула је у априлу 2022. године када је наведено да је са њом потпљена ракетна крстарица Москва. После тога тек у авгусуту значи више од годину дана поново се чуло за њу када је наведено да је ова ракета мофидикована и са њом гађани су положаји ракетног система С-300 који се налазе у околини града Јевпаторије на Криму.

РК-360МЦ Нептун је украјински противбродски ракетни систем, који је развио конструкторски биро Луч, а за темељ узета је противбродска крстарећа ракета Р-360.

У питању је украјинска верзија руске ракете Кх-35У коју још зову и „Харпунски“ руску верзију популарне америчке противбродске ракете Харпун, која се спомиње и у наставку ове приче.

Украјинска верзија ракете Нептун, идентична је руској верзији Кх-35У која се налази на мобилним лансерима обалске одбране БАЛ-Е који су стационирани на Криму. Неки извори су наводили да су постојали планови да се ова ракета производи у Украјини, али прекиду је кумовао распад СССР-а. Систем је поново оживео у Русији средином 1990-тих година прошлог века.


Претпоставља се да је Украјина успела да задржи неке планове ових ракета, а Кијеву на руку ишло је то што су производили ракетне моторе и неке компненте за Кх-35 што је касније убрзало развој сопствене противбродске ракете „Нептун“.

За разлику од руског оригинала, украјинска верзија је дужа, јер је њено тело продужено због ношења веће количине горива, са чиме је и повећан домет ове ракете. Спомиње се да је прича о овој ракети почела 2013, а прва тестирања завршена 2016. Међутим, са овом ракетом Украјинци су имали проблем са навођењем, а максимални домет је био 280 км.

Ракета је могла да се лансира како са копнених, тако и бродских и ваздушних лансера.

Развој овог противбродског система коначно је завршен 2019, а војна испитивања, пре увођења у оперативну употребу 2020. Серијска производња је порекнута у 2021, а средином 2022. планирана је испорука првих 19 ласнера украјинској морнарици.


Колико је испручено првих система до напада Русије 24. фебруара 2022. није познато. Наводи се само да је наручено 90 лансера ових ракета у све три верзије.

Године 2019. ова ракета је по први пут показала домет од преко 250 км. Носи високоексплозивну фрагментациону бојеву главу (ХЕ-ФРАГ) тежине око 145 кг. Ова ракета би требало да буде ефикасна против пловила депласмана до 5.000 тона као што су фрегате и мањи разарачи.

Фото: Принтскрин Јутјуб

Нептун има инерцијални навигациони систем са активном радарском главом за навођење у последњој фази лета ракете.

Ракета од момента лансирања се креће 10-15 метара изанд површине мора, да би се у зваршној фази лета спустила на висину од 10, па на крају три метра изнад површине пре удара у циљ, како би лакше избегла непријатељске радаре и противракетне одбрамбене системе. Ракета лети подзвучном брзином, што неки сматрају недостатком, са чиме је олакшано њено пресретање.


Лансери за противбродски обалски систем Нептун

Идеја је била искористити стара тешка возила типа МАЗ 453М који су користили противбродски обалски системи РУБЕЖ-Е. Идеја је била да се ова возила преуреде као носачи противбродских ракета НЕПТУН. Касније идеје сматрале су да су и теренци типа КрАЗ 7634НЕ у конфигурацији 8×8 такође погодни за ову причу. Због целе сложене приче око лошег стања КрАЗ и МАЗ који су кориштени за прототипове на крају су узета возила ТАТРА 8×8 Т815-7, док возило за попуну је конфигурације 8×8.

Основна ватрена једница је батерија. Састоји се од 6 мобилних лансера са укупно 24 противбродске ракете. Возила лансера се могу налазити до 25 км од обале мора пре лансирања. За припрему батерије овог мобилног система обалске одбране потребно је 15 минута.

Иначе овај противбродски обалски ракетни систем има радар Минерал-У посебно развијен за овај систем, који може пловила да открије на удаљености од 500-600 км. Радар за батерију је такође монтиран на шасију камиона ТАТРА 8×8.

Тактичко технички подаци

Произвођач Луч-Украјина

Оперативна употреба: 2021

Димензије: дужина 4,4 м, ширина 0,4 м, распон крила 1,3 м

Тежина ракете: 870 кг

Тежина бојеве главе 150кг

Тип бојеве главе ХЕ-ФРАГ

Максимални домет 280 км