ПОСЛЕ ДЕСЕТ ГОДИНА ОКОНЧАНА МИСИЈА УН У МАЛИЈУ

Мисија УН у Малију је у понедељак званично окончала десетогодишње распоређивање у земљи, рекао је њен портпарол, повлачењем које су наредили војни лидери Малија.

Мисија, позната као MINUSMA, спустила је заставу Уједињених нација у свом седишту у главном граду Бамаку, рекла је за AFP њен портпарол Фатумата Каба.

Симболична церемонија означава званични завршетак мисије, рекла је она, иако су неки њени елементи и даље присутни.

„Фаза ликвидације“ ће се десити након 1. јануара, укључујући активности као што је предаја преостале опреме властима.

Војска Малија, која је преузела власт 2020. године, у јуну ове године је захтевала одлазак мисије, која је распоређена од 2013. године, упркос томе што је била у загрљају џихадизма и опасних криза.

Повлачење стабилизацијске мисије УН, познате као MINUSMA, изазвало је страхове да ће се интензивирати борбе између трупа и оружаних фракција за територијалну контролу.

Кроз MINUSMA је током протекле деценије прошло око 15.000 војника и полицајаца у Малију. Око 180 припадника УН је убијено у непријатељским дејствима.

Од петка, више од 10.500 униформисаних и цивилних припадника MINUSMA напустило је Мали, од укупно око 13.800 особља на почетку повлачења, саопштила је мисија УН на друштвеној мрежи Х (некадашњем Твитеру).

Откако јој је речено да иде, MINUSMA је до сада напустила 13 позиција у Малију, а тек треба да затвори локације у Гаоу и Тимбуктуу на северу.

Прошле недеље, мисија УН предала је камп Мопти у центру Малија, једно од жаришта џихадистичког насиља које годинама мучи регион Сахела.

У кампу Мопти су недавно били смештени мировњаци из Бангладеша и Тогоа, а у прошлости су били домаћини египатским, пакистанским и сенегалским припадницима мировног контингента.

Повлачење је прошло глатко, за разлику од недавних повлачења на нестабилном северу Малија до којих је дошло због страха од војне ескалације између војске и побуњеничких група, рекао је Каба за AFP.

Насиље је захватило земљу док се прелило на суседне Буркине Фасо и Нигер — успут распирујући етничке тензије.

Након што је преузела власт, војна хунта Малија напустила је савез земље са бившом колонијалном силом Француском, преферирајући приближавање Москви.