ПОДМОРНИЦА БАЛТИЧКЕ ФЛОТЕ МОЖАЈСК ИЗВЕЛА ДУБОКО ЗАРОЊАВАЊЕ НА ДУБИНИ ОД 190 М

Foto: Printscreen/Prvi kanal

Посада вишенаменске дизел-електричне подморнице „Можајск“ је током увежбавања задатака борбене обуке извела дубоко зароњавање у једној од области Балтичког мора, саопштила је прес-служба Балтичке флоте.

„У оквиру поморске вежбе, посада подморнице „Можајск“ је увежбавала задатке у Балтичком мору на различитим дубинама, са максималном дубином роњења до 190 метара“, наводи се у саопштењу.

Током роњења, посада је проверила рад свих система и механизама подморнице, разрадила алгоритам деловања при управљању бродом на дубинама и различитим методама изрона.

По завршетку подводног дела вежбе, посада подморнице „Можајск“ је изронила и наставила са извођењем активности у складу са планом борбене обуке снага флоте.

„Можајск“ је вишенаменска дизел-електрична подморница пројекта 636.3 „Варшавјанка“, једанаеста у серији. 

Пројекат је развио пројектантски биро Рубин. Подморница је пројектована за борбу против непријатељских подморница и бродова, за одбрану поморских база, обалних и морских комуникација, извиђање и патролирање на непријатељским комуникацијама.

Пројекат 636 представља унапређену верзију подморнице класе Кило. Дизел-електрична подморница пројекта 636. припадају трећој генерацији подморница. На Западу их због ниске акустичне емисије називају „black hole“  црна рупа. Ове подмронице имају семдокраки проплер са фиксим крацима.

Суштина непарног броја крака наводно лежи у томе што је непаран број идеална за елиминацију буке.

Аутономија подморнице је 45 дана, посаду чине 52 човека.

Оперативна дубина роњења је 240, а максимална 300 метара. Подморнице имају два дизел генератора јачине 1.000 кW, и два електро мотора јачине 5.100кW. Осим страндардних торпеда калибра 533мм, као и новијих УСЕТ-80. Ради се о торпеду на електрични погон са активно-пасивним акустичким навођењем домета 20 км и брзине максималне 40 чворова и УГСТ торпеда са реактивним погоном (мешавина водоник-амонијум перхлорат) и водомлазним пропулзором, као и суперкавитацијско топредо ВА-111 Шквал.

Међутим, оно по чему су ове подморнице тренутно најпознатије јесу крстареће ракете 3М-54 Калибр за противбродска и дејства брзине 2,9 маха, домета 440 до 660 километара са активним радарским самонавођењем и верзија за копенен циљеве 3М-14 брзине 0,9 маха, бојевом главом 450 килогрма и дометом од 1.500 до 2.500 километара.