ПЛАНОВИ ПУТИНА ЗА ОЖИВЉАВАЊЕ СЕВЕРНОГ МОРСКОГ ПУТА: ПРОТИВПОДМОРНИЧКИ ТУПОЉЕВИ ТУ-142 ПОВНО ЛЕТЕ СЕВЕРОМ! ВИДЕО

Foto Shutterstock/ Andrey Kryuchenko

Обраћајући се посланицима Савезне скупштине руски председник Путин говорио је о разним темама, један од занимљивих, а на коју нико није обратио пажњу је била је тема Северног морског пута.

Наиме, Путин је нагласио да ће Русија кренути да изгради арктичку флоту коју ће чинити ледоломци на нуклеарни погон.

Руски председник је у свом обраћању навео да ће Русија кренути да развија Северни морски пут о коме се све више и више прича, посебно од када су Хути започели нападе на трговачке бродове у Црвеном мору, преусмеравајући поморски саобраћај на пут око Африке.

Да се већ сада нешто дешава, говори и информација да је руска морнарица обновила после јако дугог времена летове морнаричких патролних авиона Тупољев ТУ-142 дуж Северне морске руте од Мурманска до Владивостока.

Први патролни лет Северном морском рутом био је одржан 12. фебруара рутом од Мурманска до Владивостока.

Други патролни лет, али овај пут у зони Пацифика одржан је 29. фебруара.

Како је саопштило Министарство одбране Руске Федерације посаде два противподморничка авиона великог домета Ту-142МЗ поморске авијације Пацифичке флоте (ПФ) извеле су редовне тренажне летове изнад Охотског мора и Тихог океана.

„Током лета, посаде авиона Ту-142МЗ су вршиле операције претраживања дуж руте користећи специјална стандардна средства за откривање лажних непријатељских подморница. У оквиру својих летачких мисија, посаде Ту-142МЗ су радиле и на интеракцији са површинским бродовима Пацифичке флоте који су обављали мисије у Охотском мору и Тихом океану. По завршетку свих питања за обуку, посаде противподморничких авиона вратиле су се на аеродром поморске авијације Пацифичке флоте“, каже се у саопштењу Министарства одбране Руске Федерације.

Укратко о ТУ-142

ТУ-142 је заправо морнаричка верзија руског стратешког бомбардера ТУ-95 који користи углавном ратна морнарица у Северној и Пацифичкој флоти. По нато номеклатури носи ознаку „Bear-F/J“.  Ради се о авиону за дуге патролне летове. Последњи примерци израђени су били пре тачно 30 година, односно 1994. година 20 века. Према последњим информацијама у оперативној употреби остало је нешто више од 20 авиона овог типа.

Авион је био модернизован од када носи ознаку ТУ-142 М3.

Летелица има дужину 51, 55м. Ширина летелице износи 50,02 м. Посада броји 10 чланова. Максимална тежина приликом полетања износи 185 тона. Максимални радијус лета 5.200 км. Максимална брзина 855 км/х