Отворен четврти Ваздухопловни самит Југоисточне Европе: Запажено излагање компаније „Airbus”! Србија добија симулатор „Level D”

ТВ Фронт

Милош Јевтић

Четврти по реду Ваздухопловни самит Југоисточне Европе (енг. Southeast Europe Aviation Summit — SEAS) отворен је данас у хотелу „Crown Plaza” у Београду и трајаће до уторка, 22. априла 2024. Самит је највећа домаћа и регионална ваздухопловна конференција.

Овогодишњи самит ће окупити преко 170 компанија из 35 земаља. Поред интересантних панела и презентација, посетиоци ће на дводневном самиту имати прилику и да се упознају са производима и услугама 10 излагача, међу којима су „Југоимпорт СДПР”, „PR-DC”, „Air Serbia” и други.

Присутне на самиту је поздравио г. Петар Војиновић, главни и одговорни уредник портала „Tango Six”, осврнувши се на дуг професионални пут и рад који су претходили организацијама SEAS самита.

ТВ Фронт

Потом је говорио и Њ.Е. амбасадор САД у Републици Србији, г. Кристофер Хил, који је истакао да је Република Србија данас земља која несумњиво иде напред, осврнушви се и на очигледан развој српске авио-индустрије, посебно компаније „Air Serbia”. Господин Хил је кратко прокоментарисао и недавне вести о набавци француских борбених авиона „рафале” за потребе српског РВ.

ТВ Фронт

Почетак првог дана је обележила и ексклузивна вест, коју је присутнима саопштила Габријела Грујић, директорка Канцеларије за дуално образовање и национални оквир квалификација.

Наиме, потписивањем уговора у марту ове године, Ваздухопловној академији ће бити испоручен (априла наредне године) симулатор „Level D” за тип „А320”, тј. „CAE 400 XR Series”, а најављена је и набавка „Flight Training Device” за хеликоптере „H145”. Ово је уједно и највећа инвестиција у цивилно ваздухопловство Србије у последњих 30 година, која ће Србији обезбедити компаративну предност, истакла је Грујићева. Овај симулатор са FPT (енг. Flight Panel Trainer) додатком ће бити од великог значаја за обуку пилота путничких авиона у земљи.

Значајно излагање првог дана самита имали су и представници компаније „Airbus”, имајући у виду интензивну цивилно-војну сарадњу са Републиком Србијом.