НАТО ПАКТ СПРЕМА НАЈВЕЋУ ВОЈНУ ВЕЖБУ У ЕВРОПИ ОД КРАЈА ХЛАДНОГ РАТА! 41.000 ВОЈНИКА БРАНИЋЕ БАЛТИК ОД РУСКЕ АГРЕСИЈЕ

Foto Shutterstock

Алијанса спрема своју највећу војну вежбу од завршетка Хладног рата 1990. у којој ће учествовати више од 40.000 војника који ће увежбавати одбијање руске агресије

Нови Хладни рат се враћа на велика врата. Иако су многи тврдили да је он почео 2006, а онда и 2022. очито да ћемо доживети праву репоризу 2024. године.

Наиме, НАТО пакт спрема своју највећу војну вежбу од завршетка Хладног рата 1990. у којој ће учествовати више од 40.000 војника који ће увежбавати одбијање руске агресије на једну од чланица алијансе.

Вежба „Steadfast Defender“ изводи се после кључног самита НАТО у Вилињусу на коме је донесена одлука да се НАТО алијанса трансформише у свазе који ће спречити ширење рата на остатак Европе, а све је подстакнуто инвазијом на Украјину.

Британски Фанајншел Тајмс доноси и неке податке о овој великој НАТО војној вежби:

Осим 41.000 војника из 31 чланице плус Шведска икао формално правно још увек није чланица НАТО пакта. На војној вежбиучестоваће и 50 бродова, борбени авиони извешће између 500 и 700 борбених мисија.

Циљ војне вежбе је пригравање сценарија одбране против руског непријатеља који предводи напад. Идентична случај је тренутна ситуација у рату у Украјини

Вежба је такође прва у погледу техничких способности, користећи географске податке из стварног света за креирање реалистичнијих сценарија за трупе.

Вежба ће се одржати широм Немачке, Пољске и Балтика у фебруару и марту и представља део нове стратегије обуке у којој ће војна алијанса извести две велике вежбе сваке године уместо једне. НАТО ће такође тренирати да се супротстави терористичким претњама ван својих непосредних граница.

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг рекао је у јуну прошле године да ће алијанса повећати број својих снага високе спремности са 40.000 на „више од 300.000“. То је део историјског преустроја како би се савез пребацио ка тешким војним капацитетима за разлику од лаких и мобилних снага распоређених на Балкану и у Авганистану.

Балтичке земље су биле посебно гласне у позивању НАТО-а да ојача свој источни бок док су се трупе гомилале на белоруској граници. Руски председник Владимир Путин рекао је да ће нуклеарно оружје бити премештено у Белорусију почетком јула, иако његово присуство није потврђено.

НАТО је поставио мултинационалне батаљоне у балтичким државама како би успорио напредак било ког агресора у случају инвазије. Немачка је у јуну саопштила да ће трајно задржати 4.000 војника у Литванији.

Вежбе се такође виде као кључни део демонстрације Москви да је алијанса спремна да се бори, рекли су званичници НАТО-а.