НАТО ЧЛАНИЦЕ ЈАЧАЈУ УКРАЈИНСКУ РЕЧНУ ФЛОТИЛУ НА ДЊЕПРУ

Shutterstock/Hanafi Zul Afkar

Андреј Млакар

Неколицина чланица НАТО одлучила је да као војну помоћ Украјини пошаље брзе јуришне чамце CB-90 за брзо пребацивање трупа и лаке борбене задатке.

Корак даље отишла је Холандија која ће како је наведено Речној флотили Украјине послати 22 пловила од којих ће како је наведено 3 бити брзи јуришни чамци CB-90.

Иначе Шведска је недавно обелоданила да ће из свјих поморски ефектива Украјини донирати 10 брзих нападних чамаца CB-90 за брзо пребацивање трупа и лаке борбене задатке.

Иако се наговештавало да ће ови брзи чамци бити донирани украјинској морнарици, по свему судећи план је за јачање речне флотиле на Дњепру.

Украјина је иначе имала после распада Совјетског Савеза веома јаку речну флотилу пре свега на Дунаву. Али са временом та флотила је почела нагло да опада. Речпни чамци Украјинске имали су топове калибра 25 мм, могућност пребацивања 20-30 војника, борбу против контактних и неконтактних мина.

Стање тих бродова је непознатно.

Када је кренуо рат са Русијом, генераштам ОС Украјине поново је фомрирао Дњепарску речну фчлотилу 2022. Зона одговорности ове формације био је крајњи север Украјине пре свега престоница Кијев.

Флотила је пре свега била установљена као фомрација за одбрану Кијева са Дњепра. али и као дивизион војних чамаца за пружање. подршке копненим снагама у речним оперативним областима. Формирани дивизион је за сада под командом Одбрамбених снага Кијева за обезбеђење јединица које делују у близини Дњепра. У будућности ће се на Дњепру појавити флотила речних чамаца, која се састоји од неколико дивизија, које ће бити распоређене у различитим градовима.

А, управо донација неколико чланица НАТО у пловилима ће помоћи у томе.

Сва пловила Речне флотиле на Дњепру

За сада Дњепарска флотила Украјине користи артиљеријски оклопни чамац Grjuza -M који се користи за патролирање реком Дњепар. Прво их је користила украјинска морнарица, а касније су пребачени и на Дњепар. Чамци су дужине 23 м, висине 4, 8м, а газ је 1 м. Пуни депласман оклопног артиљеријског чамца је 54 тоне. Број чалнова посаде је 5 морнара.

Na pramcu i krmi postavljen je borbeni modul BM-5M.01 Katran-M koja je daljinsko upravljana, proizvođača Kuznia na Ribalskomu. Svaka kupola je opremljena sa dva automatska bacača granata kalibra 30 mm.

Naoružanje čamca uključuje i automatski top kalibra 30 mm ZTM-1, mitraljez CT kalibra 7,62 mm i laserski vođeni prenosni protivvazdušni sistemi (MANPADS).

Појачање речној флотили стиже у виду CB-90 који су идеални за патролирање Дњепром јер ови чамци који имају дужину 15,9 м, ширину 3,9 м имају као мали газ свега 0,8 м што их чини идеалним пловилима за патролирање Дњепром и брзо пребацивање трупа. Труп ових пловила израђен је од алуминијума. Посада је трочлана, а од наоружања користе се два тешка фиксирана митраљеза калибра 12,7 мм на десном боку