Кинеско оружје на линији фронта у Кашмиру: Пакистан користи SH-15 хаубице

Ескалација сукоба у Кашмиру добила је нову димензију, пошто је Пакистан објавио снимке борбене употребе кинеског оружја, претварајући линију раздвајања у витрину за демонстрацију војне сарадње са Пекингом.

Артиљеријски фронт: SH-15 у првој борбеној употреби

Пакистанска војска је први пут у реалним борбеним условима употребила самоходне хаубице SH-15 (PCL-181) калибра 155 мм. Ове хаубице, произведене у Кини и уведене у пакистански арсенал 2022. године, користе прецизно навођену муницију и имају домет до 53 км.

„Систем је показао надмоћ над индијском артиљеријом“, саопштио је портпарол пакистанске војске. Делхи је ове наводе одбацио као „пропаганду без оперативне основе“.

Ваздухопловство и ПВО: Пекиншки арсенал у пакистанској служби

Поред артиљерије, Пакистан је у интензивним борбама распоредио и низ кинеских платформи:

  • JF-17 Thunder – борбени авион развијен у сарадњи са Кином
  • J-10C – напредни кинески ловац четврте генерације
  • HQ-16A – системи ПВО средњег домета
  • PL-15 – ракете ваздух-ваздух дугог домета

Према тврдњама Исламабада, наведени системи су употребљени у обарању пет индијских летелица, укључујући и авионе Rafale француске производње. Индија је ове извештаје оштро демантовала.

Тржишни ефекат: „Жива реклама“ за кинеску одбрамбену индустрију

Последице сукоба осетиле су се и на финансијским тржиштима:

  • Акције Ченгду авијатикс корпорације (CAC), произвођача J-10, порасле су за 16%
  • Норинко, произвођач SH-15, бележи нагли раст уговора и поруџбина
Безбедносне последице: Трагови кинеске опреме ван регуларне војске

Према индијским изворима, у последњим нападима у Кашмиру забележено је коришћење кинеских сателитских телефона и навигационих система од стране терориста, присуство страних бораца у региону са могућом логистичком подршком из иностранства и континуиран проток кинеске опреме до нерегуларних формација

Геополитички импулси: Трка у наоружању на новом нивоу?

Овај развој догађаја покреће низ стратешких питања:

Да ли ће кинески системи потиснути руску и западну технологију у региону? Хоће ли се трка у наоружању у Јужној Азији убрзати? Какве ће бити дугорочне последице за баланс снага у Индијском потконтиненту?

Док дипломате позивају на деескалацију, аналитичари упозоравају да би сукоб у Кашмиру могао постати тестна платформа за кинеско оружје, али и сигнал широј геополитичкој публици: Пекинг је не само економска, већ и све утицајнија војна сила у региону и свету.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *