ПОЛА ВЕКА ТУРСКЕ ИНВАЗИЈЕ НА КИПАР: ПОДЕЛА ИЗМЕЂУ ГРКА И ТУРАКА КОЈА ТРАЈЕ И ДАНАС

За ову операцију турска армија ангажовала је 40.000 војника и 180 тенкова уз помоћ десантних бродва морнарице

Двадесети јул 1974. године освануо је сунчан. Сасвим обичан дан на сунчанпм Кипру, међутим, тог дана више ништа неће бити исто. Тачно у 5.30 сати на северну обалу Кипра из десантних чамаца искрцали су се први турски војници под пуном опремом.

Почела је “Операција Атила” која је у историјским уџбеницима описана као турска инвазија на Кипар.

Турска војска искрцала се пет дана после неуспелог пуча који су извршили кипарски Грци националистичке оријентације у намери да уједине острво с Грчком у којој је тада на власти била војска на власти.

За ову операцију турска армија ангажовала је 40.000 војника и 180 тенкова уз помоћ десантних бродва морнарице. Кипарска национална гарда и делови грчке армије стационирани на острву пружили су жесток отпор. Упркост томе турска војска успела је да заузме северни део острва.

Турци су у прва три дана бомбардовали грчке положаје, искрцали 30.000 војника, тенкове, и оклопна возила, заузели коридор између Керинеје и Никозије, као и турску енклаву у самој Никозији, и читави североисточни део острва.

Војна хунта у Атини пада с власти, а након преговора Турска покреће 14. августа другу инвазију и заузима Морфу, Фамагусту, Месаорију и полуострво Карпас.

После четири недеље борбе острво је подељено на северни турски део и јужни грчки.

Свеукупно, 37 одсто територије Кипра. Формира се Зелена линија, тампон зона између два дела острва; 180.000 Грка се измешта из турске зоне у грчку, а 50.000 Турака из грчке у Турску.

Званично турско објашење агресије је било заштитиа кипарских Турка који су тада представљали мање од 20 одсто становника. Први председник Кипра архиепископ Макариос Други, пре инвазије у јулу 1974. године државним ударом збачен је с власти. Спасио се бегом у британску војну базу, а на његово место постављен је Никос Сампсон.

Макариос се касније поново вратио у председничку столицу.


Подела Кипра траје и данас упркос томе што је јужни део Кипра у ЕУ од 2004. После овог напада Кипар је створио јаке оружане снаге.

Иначе то је био једини оружани сукоб две чланице НАТО пакта у 69 година постојања ове организације. Грчка и Турска су чланице НАТО од 1952. Са Титовом Југославијом формирали су били Бакански пакт који је само живео на папиру.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *