POLA VEKA TURSKE INVAZIJE NA KIPAR: PODELA IZMEĐU GRKA I TURAKA KOJA TRAJE I DANAS

Za ovu operaciju turska armija angažovala je 40.000 vojnika i 180 tenkova uz pomoć desantnih brodva mornarice

Dvadeseti jul 1974. godine osvanuo je sunčan. Sasvim običan dan na sunčanpm Kipru, međutim, tog dana više ništa neće biti isto. Tačno u 5.30 sati na severnu obalu Kipra iz desantnih čamaca iskrcali su se prvi turski vojnici pod punom opremom.

Počela je “Operacija Atila” koja je u istorijskim udžbenicima opisana kao turska invazija na Kipar.

Turska vojska iskrcala se pet dana posle neuspelog puča koji su izvršili kiparski Grci nacionalističke orijentacije u nameri da ujedine ostrvo s Grčkom u kojoj je tada na vlasti bila vojska na vlasti.

Za ovu operaciju turska armija angažovala je 40.000 vojnika i 180 tenkova uz pomoć desantnih brodva mornarice. Kiparska nacionalna garda i delovi grčke armije stacionirani na ostrvu pružili su žestok otpor. Uprkost tome turska vojska uspela je da zauzme severni deo ostrva.

Turci su u prva tri dana bombardovali grčke položaje, iskrcali 30.000 vojnika, tenkove, i oklopna vozila, zauzeli koridor između Kerineje i Nikozije, kao i tursku enklavu u samoj Nikoziji, i čitavi severoistočni deo ostrva.

Vojna hunta u Atini pada s vlasti, a nakon pregovora Turska pokreće 14. avgusta drugu invaziju i zauzima Morfu, Famagustu, Mesaoriju i poluostrvo Karpas.

Posle četiri nedelje borbe ostrvo je podeljeno na severni turski deo i južni grčki.

Sveukupno, 37 odsto teritorije Kipra. Formira se Zelena linija, tampon zona između dva dela ostrva; 180.000 Grka se izmešta iz turske zone u grčku, a 50.000 Turaka iz grčke u Tursku.

Zvanično tursko objašenje agresije je bilo zaštitia kiparskih Turka koji su tada predstavljali manje od 20 odsto stanovnika. Prvi predsednik Kipra arhiepiskop Makarios Drugi, pre invazije u julu 1974. godine državnim udarom zbačen je s vlasti. Spasio se begom u britansku vojnu bazu, a na njegovo mesto postavljen je Nikos Sampson.

Makarios se kasnije ponovo vratio u predsedničku stolicu.


Podela Kipra traje i danas uprkos tome što je južni deo Kipra u EU od 2004. Posle ovog napada Kipar je stvorio jake oružane snage.

Inače to je bio jedini oružani sukob dve članice NATO pakta u 69 godina postojanja ove organizacije. Grčka i Turska su članice NATO od 1952. Sa Titovom Jugoslavijom formirali su bili Bakanski pakt koji je samo živeo na papiru.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *