ZELENSKI UPUTIO LONDONU ULTIMATIVNI ZAHTEV DA KIJEVU IZ STRATEŠKE REZERVE PREDAJU SVE KRSTAREĆE RAKETE “STORM SHADOW” DOMETA 500 KM

Novizabrani britanski premijer Keir Starmer, još uvek nije posetio Ukrajinu, čak ni četiri meseca posle stupanja na dužnost premijera za razliku od svog prethodnika Riši Sunaka koji je odmah otrčao u Kijev

Britanski Gardijan objavio je tekst u kome piše da su odnosi između Londona i Kijeva koji su bili mnogo više od pirjateljskih naglo pogoršali jer aktuelni britanski premijer Keir Starmer koji je nasledio Riši Sunaka odbio da preda krstareće rakete Storm Šedou Ukrajini.

Za razliku od Borisa Džonsona koji je pred početak rata 24. februara 2022 godine počeo intenzivno da naoružava Kijev, a njegov utabani put u bezrezevnoj podršci Kijevu i isporuci svog naoružanja ukrajiskoj vojsci po cenu umanjenja borbenih sposobnosti Britanske vojske , nastavio Riši Sunak, izgleda da Laburisti imaju preče stvari, rešavanje unutrašnjih spocijalnih i društvenih problema.

Novizabrani britanski premijer Keir Starmer, još uvek nije posetio Ukrajinu, čak ni četiri meseca posle stupanja na dužnost premijera za razliku od svog prethodnika Riši Sunaka koji je odmah otrčao u Kijev.

Razlog kako navodi Gardijan jeste jasna poruka iz Kijeva da je Starmeru stavljeno do znanja da bi poseta bila beskorisna ako se Starmer ne obaveže da će obezbediti nove serije krstarećih raketa Strom Šedou Ukrajini kako bi bili nastavljeni napadi na Krim, ali i se izvršila priprema napada ovim projektilima u dubinu ruske teritorije

„Od avgusta razgovaramo o mogućoj poseti Starmera. Bilo je različitih datuma. Starmer je odlagao posetu nekoliko puta. Nema smisla da dolazi kao turista. U ovom trenutku on nije spreman da donese neophodne odluke“, rekao je Kijev i time pokazao bez i ogorčenje postupkom premijera koji nema sluha za želje Zelenskog.

Inače treba dodati i da se radi o krstarećim raketama dometa 500 km koji su najpotrebniji u planu Zelenskog za napad na ciljeve u dubini ruske teritorije.

Storm Šedou je od svog samog početka bio projektovan za nošenje sa borbenog aviona. Inspiracija za ovu krstareću raketu je nađena u projetilu KEPD 350 “Apache” koji je bio namenjen za uništavanje poletno-skletnih staza. Početni ugoovr za razvoj projektila dobila je kompanija Matra BAE Dynamics 1997. godine. U međuvremenu Matra BAE Dynamics postala sastavni deo kompanije MBDA. Prvo uspešno lansiranje projektila izvedeno je krajem decembra 2000. godine sa aviona Mirage 2000N, prva borbena upotreba sa britanskog jurišnika Tornado noć 21. na 22. mart 2003. Krstareća raketa Storm Šedou dugačka je 5,1 m, prečnik tela je 1,66 m. Raketa ima sklopiva krila, koja se posle lansiranja i odvajanja od letelice otvaraju krila prečnika 3 m. Zvanični podatak kaže da je masa lansiranja 1.300 kg.

Storm Šedou je prvi put borbeno primenjen u operaciji Telik, napad na Irak. Tada je ta krstareća raketa bila prilagođena da se montira na letelicu prvo borbeni avion jurišnik Tornado, a kasnije i Jurofajter. U operaciji Telik ukupno je lansirano 27 projektila. Storm Šedou u napadu na Irak i na Libiju korišteni su protiv dobro branjenih ciljeva kao što su komandni centri, komandni bunkeri što je bilo velika opasnost za posade borbenih aviona. U napadu prikazana je velika preciznost i velika razorna moć bojeve glave.

Krstareća raketa Storm Šedou namenjena je za upotrebu u svim vremenskim uslovima . Projektanti su navodili da je velika pažnja bila posvećena niskoj radarskoj uočljivosti, takozvani “stelt karakteristike” i smanjen IC odraz. Sam usisnik za vazduh za turbomlazni motor je napravljen tako da sprečava upijanje radarskih snopova do lopatica kompresora motora.

Storm Šedou ima nekoliko sistema navođenja. Na centralnom delu putanje let se obavlja uz pomoć GPS satelitskog sistema navigacije i TRN (Terrain referenced Navigation)– navigacija za praćenje konfiguracije terena nad kojim leti raketa. U završnoj putanji leta se koristi hlađena termovizijska kamera koja obezbeđuje sliku oštiren obične televizije i određene mogućnosti da raketa vidi i kroz dim.

Termovizija, obezbeđuje dovoljno podataka za grubu procenu udaljenosti projektila u odnosu na cilj i omogućava visoku preciznost napada i pogađanje tačno određene tačke na cilju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *