ЗЕЛЕНСКИ УПУТИО ЛОНДОНУ УЛТИМАТИВНИ ЗАХТЕВ ДА КИЈЕВУ ИЗ СТРАТЕШКЕ РЕЗЕРВЕ ПРЕДАЈУ СВЕ КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ “STORM SHADOW” ДОМЕТА 500 КМ

Новизабрани британски премијер Кеир Стармер, још увек није посетио Украјину, чак ни четири месеца после ступања на дужност премијера за разлику од свог претходника Риши Сунака који је одмах отрчао у Кијев

Британски Гардијан објавио је текст у коме пише да су односи између Лондона и Кијева који су били много више од пирјатељских нагло погоршали јер актуелни британски премијер Кеир Стармер који је наследио Риши Сунака одбио да преда крстареће ракете Сторм Шедоу Украјини.

За разлику од Бориса Џонсона који је пред почетак рата 24. фебруара 2022 године почео интензивно да наоружава Кијев, а његов утабани пут у безрезевној подршци Кијеву и испоруци свог наоружања украјиској војсци по цену умањења борбених способности Британске војске , наставио Риши Сунак, изгледа да Лабуристи имају прече ствари, решавање унутрашњих споцијалних и друштвених проблема.

Новизабрани британски премијер Кеир Стармер, још увек није посетио Украјину, чак ни четири месеца после ступања на дужност премијера за разлику од свог претходника Риши Сунака који је одмах отрчао у Кијев.

Разлог како наводи Гардијан јесте јасна порука из Кијева да је Стармеру стављено до знања да би посета била бескорисна ако се Стармер не обавеже да ће обезбедити нове серије крстарећих ракета Стром Шедоу Украјини како би били настављени напади на Крим, али и се извршила припрема напада овим пројектилима у дубину руске територије

„Од августа разговарамо о могућој посети Стармера. Било је различитих датума. Стармер је одлагао посету неколико пута. Нема смисла да долази као туриста. У овом тренутку он није спреман да донесе неопходне одлуке“, рекао је Кијев и тиме показао без и огорчење поступком премијера који нема слуха за жеље Зеленског.

Иначе треба додати и да се ради о крстарећим ракетама домета 500 км који су најпотребнији у плану Зеленског за напад на циљеве у дубини руске територије.

Сторм Шедоу је од свог самог почетка био пројектован за ношење са борбеног авиона. Инспирација за ову крстарећу ракету је нађена у пројетилу KEPD 350 “Apache” који је био намењен за уништавање полетно-склетних стаза. Почетни угоовр за развој пројектила добила је компанија Matra BAE Dynamics 1997. године. У међувремену Matra BAE Dynamics постала саставни део компаније MBDA. Прво успешно лансирање пројектила изведено је крајем децембра 2000. године са авиона Мirage 2000N, прва борбена употреба са британског јуришника Tornado ноћ 21. на 22. март 2003. Крстарећа ракета Сторм Шедоу дугачка је 5,1 м, пречник тела је 1,66 м. Ракета има склопива крила, која се после лансирања и одвајања од летелице отварају крила пречника 3 м. Званични податак каже да је маса лансирања 1.300 кг.

Сторм Шедоу је први пут борбено примењен у операцији Телик, напад на Ирак. Тада је та крстарећа ракета била прилагођена да се монтира на летелицу прво борбени авион јуришник Торнадо, а касније и Јурофајтер. У операцији Телик укупно је лансирано 27 пројектила. Сторм Шедоу у нападу на Ирак и на Либију кориштени су против добро брањених циљева као што су командни центри, командни бункери што је било велика опасност за посаде борбених авиона. У нападу приказана је велика прецизност и велика разорна моћ бојеве главе.

Крстарећа ракета Сторм Шедоу намењена је за употребу у свим временским условима . Пројектанти су наводили да је велика пажња била посвећена ниској радарској уочљивости, такозвани “стелт карактеристике” и смањен ИЦ одраз. Сам усисник за ваздух за турбомлазни мотор је направљен тако да спречава упијање радарских снопова до лопатица компресора мотора.

Сторм Шедоу има неколико система навођења. На централном делу путање лет се обавља уз помоћ ГПС сателитског система навигације и TRN (Terrain referenced Navigation)– навигација за праћење конфигурације терена над којим лети ракета. У завршној путањи лета се користи хлађена термовизијска камера која обезбеђује слику оштирен обичне телевизије и одређене могућности да ракета види и кроз дим.

Термовизија, обезбеђује довољно података за грубу процену удаљености пројектила у односу на циљ и омогућава високу прецизност напада и погађање тачно одређене тачке на циљу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *