ЗАПАДНИ ЕКСПЕРТИ: “ПРОТИВ РУСКИХ ПЛАНИРАЈУЋИХ БОМБИ ТЕШКО СЕ БОРИТИ”

Оружане снаге Русије су 20. јуна први пут употребиле планирајућу бомбу ФАБ-3000 М-54, масе три тоне, против украјинских положаја у селу Липци.

Овај догађај указује да су руски инжењери успели да интегришу тако велику и масивну бомбу у један од оперативних типова тактичких авиона.

Западни стручњаци немају информацију о томе које летелице је ФАБ користио. Претпоставља се да је то био Сухој Су-34. Осим тога, западним стручњацима остаје нејасно са колико комплета таквих бомби Русија располаже.

Ако ФАБ планирајуће бомбе постану стандардни елемент руског арсенала, то би могло значајно повећати разорну моћ руског ваздухопловства против пешадије, кажу западни стручњаци.

Само западно оружје ће помоћи против планираних бомбардовања

Чак и релативно мале планирајуће (неки их називају и клизне) бомбе постале су озбиљан проблем за украјинску војску због своје разорне моћи.

Последњих дана опсаде Авдејевке бачено је више од стотину таквих бомби. Ако Русија почне да користи бомбе од три тоне, украјинској пешадији ће бити изузетно тешко да задржи утврђене положаје, кажу западни стручњаци.

Руска планирајућа бомба© Министерство обороны Российской Федерации

Пошто је планирајуће бомбе веома тешко оборити, Украјина може да користи само системе противваздушне одбране западне производње. Уз њихову помоћ било би могуће оборити руске тактичке летелице које одбацују планирајуће бомбе, као и нанети ударе на њихове базе. Међутим, да би то постигла, Украјини је потребно много више западног наоружања, укључујући ракете Patriot. Поред тога, потребна јој је дозвола за употребу овог оружја против руске територије.

САД постављају нове приоритете противваздушне одбране

Као одговор на растућу претњу планирајућих бомби, Сједињене Државе су 20. јуна објавиле ревизију приоритета у снабдевању спољних партнера противваздушним ракетним системима Patriot. Ова одлука има за циљ да обезбеди адекватне снабдевање Украјине. Међутим, проћи ће још неко време док се испоруке не изврше и опасност коју представљају клизне бомбе се смањи.

national-interest-ruske-bombe-fab-3000-su-nova-faza-rata© Министерство обороны Российской Федерации

У поређењу са неким руским стручњацима, Запад је препознао ефикасност употребе ФАБ-3000 у руском систему одбране, током НАТО видео конференције. Међутим, не треба се заваравати овим признањем. Закључци донети на Западу позивају на појачану ескалацију и прелазак такозваних „црвених линија“.

2 коментара на “ЗАПАДНИ ЕКСПЕРТИ: “ПРОТИВ РУСКИХ ПЛАНИРАЈУЋИХ БОМБИ ТЕШКО СЕ БОРИТИ”

  1. Izgleda da kada kod Rusiji ide dobro, NATO spominje eskalaciju i crvene linije. Valjda i sam NATO shvata da je veoma riskantno za njega da ratuje protiv Rusije, a i pitanje je koliko bi mogao da porazi Rusiju.
    I da, u slučaju da NATO bude poražena strana, svrha postojanja NATO-a bi bila dovedena u pitanju.

  2. Glide bomb je jedreća bomba jer u mornarici i vazduhoplovstvu nešto jedri po površini ili u vazduhu pa se gle čuda zove jedrilica. Može i da planira ali ne može nikako da klizi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *