ZAPADNI EKSPERTI: “PROTIV RUSKIH PLANIRAJUĆIH BOMBI TEŠKO SE BORITI”

Oružane snage Rusije su 20. juna prvi put upotrebile planirajuću bombu FAB-3000 M-54, mase tri tone, protiv ukrajinskih položaja u selu Lipci.

Ovaj događaj ukazuje da su ruski inženjeri uspeli da integrišu tako veliku i masivnu bombu u jedan od operativnih tipova taktičkih aviona.

Zapadni stručnjaci nemaju informaciju o tome koje letelice je FAB koristio. Pretpostavlja se da je to bio Suhoj Su-34. Osim toga, zapadnim stručnjacima ostaje nejasno sa koliko kompleta takvih bombi Rusija raspolaže.

Ako FAB planirajuće bombe postanu standardni element ruskog arsenala, to bi moglo značajno povećati razornu moć ruskog vazduhoplovstva protiv pešadije, kažu zapadni stručnjaci.

Samo zapadno oružje će pomoći protiv planiranih bombardovanja

Čak i relativno male planirajuće (neki ih nazivaju i klizne) bombe postale su ozbiljan problem za ukrajinsku vojsku zbog svoje razorne moći.

Poslednjih dana opsade Avdejevke bačeno je više od stotinu takvih bombi. Ako Rusija počne da koristi bombe od tri tone, ukrajinskoj pešadiji će biti izuzetno teško da zadrži utvrđene položaje, kažu zapadni stručnjaci.

Ruska planirajuća bomba© Министерство обороны Российской Федерации

Pošto je planirajuće bombe veoma teško oboriti, Ukrajina može da koristi samo sisteme protivvazdušne odbrane zapadne proizvodnje. Uz njihovu pomoć bilo bi moguće oboriti ruske taktičke letelice koje odbacuju planirajuće bombe, kao i naneti udare na njihove baze. Međutim, da bi to postigla, Ukrajini je potrebno mnogo više zapadnog naoružanja, uključujući rakete Patriot. Pored toga, potrebna joj je dozvola za upotrebu ovog oružja protiv ruske teritorije.

SAD postavljaju nove prioritete protivvazdušne odbrane

Kao odgovor na rastuću pretnju planirajućih bombi, Sjedinjene Države su 20. juna objavile reviziju prioriteta u snabdevanju spoljnih partnera protivvazdušnim raketnim sistemima Patriot. Ova odluka ima za cilj da obezbedi adekvatne snabdevanje Ukrajine. Međutim, proći će još neko vreme dok se isporuke ne izvrše i opasnost koju predstavljaju klizne bombe se smanji.

national-interest-ruske-bombe-fab-3000-su-nova-faza-rata© Министерство обороны Российской Федерации

U poređenju sa nekim ruskim stručnjacima, Zapad je prepoznao efikasnost upotrebe FAB-3000 u ruskom sistemu odbrane, tokom NATO video konferencije. Međutim, ne treba se zavaravati ovim priznanjem. Zaključci doneti na Zapadu pozivaju na pojačanu eskalaciju i prelazak takozvanih „crvenih linija“.

2 komentara na “ZAPADNI EKSPERTI: “PROTIV RUSKIH PLANIRAJUĆIH BOMBI TEŠKO SE BORITI”

  1. Izgleda da kada kod Rusiji ide dobro, NATO spominje eskalaciju i crvene linije. Valjda i sam NATO shvata da je veoma riskantno za njega da ratuje protiv Rusije, a i pitanje je koliko bi mogao da porazi Rusiju.
    I da, u slučaju da NATO bude poražena strana, svrha postojanja NATO-a bi bila dovedena u pitanju.

  2. Glide bomb je jedreća bomba jer u mornarici i vazduhoplovstvu nešto jedri po površini ili u vazduhu pa se gle čuda zove jedrilica. Može i da planira ali ne može nikako da klizi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *