УКРАЈИНЦИ У КУРСКОЈ ОПЕРАЦИЈИ БИЛИ НАЈЗАДОВОЉНИЈИ БОРБЕНИМ ВОЗИЛОМ ПЕШАДИЈЕ МАРДЕР

Украјинци су случајношћу или не највеће похвале имали за немачку борбену техинку, а пре свега за борбено возило пешадије Мардер А3

Курска операција Украјинске војске која је започела 8. августа 2024 године остаће упамћена по масовној употреби западне дониране борбене технике пре свега тенкова, борбених возила пешадије, оклопниг борбених возила точкаша, возила типа МРАП, лаих оклопних возила ОТОКАР Кобра, Хамви, Којот, Хаски…

Судећи према пристиглим извештајима Украјинци су случајношћу или не највеће похвале имали за немачку борбену техинку, а пре свега за борбено возило пешадије Мардер А3 које је Немачка донирала Украјини и који се масовно користе на Курском правцу.

Судећи према украјинским извештајима Мардер се веома добро показао у операцијама у Курској области.

Како је наведено Мардер карактерише одличан спој добре оклопне заштите и ватрене моћи. За Мардер Украјици кажу да има високи степен преживљавања, издржали су доста погодака из различитих врста напружања.

Иако је већина система после поготка отказала, и чинило се да је гусеничар отписан, он је после оправка у позадини враћен у фомрацију после повратка.

Украјинска војска генерално има похвале за ово борбено возило пешадије и поносни су што је већина донираних борбених возила пешадије овог типа и даље у оперативној употреби.

Такође одређени број возила је запленила руска војска, а иронија судбине је да се немачка борбена техника поново појавила у Русији после 80 година, а уместо немачких налазе се украјинске посаде.

У прилог ове тврдње наводи се и иузвештај једног од украјинских официра који је на свом телеграм каналу навео речи војника да се у бици код Курска немачки Мардер веома добро показао високим стпеном издржљивости.

Украјина је од Савезне Републике Немачке као војну помоћ добила од 120 до 140 борбених возила пешадије Мардер. Сви ови БВП се налазе у саставу елитне 82. јуришне ваздушно-јуришне бригаде украјинске војске.

Украјинци тврде да су за сада оштећена два БВП Мардер, али се не спомињу губици иако су Руси документовали заробљавање једног Мардера.

Укратко о Мардеру

Борбено возило пешадије Мардер има дугу историју. Компанија Rheinmetall Landsystemе представило је свпоје прво борбено возило пешадије “Мардер 1”.

У периоду од 1971-1975 са 2136 борбених возила пешадије Мардер 1 опремљене су једнице панцер герендира на простору Савезне Републике Немачке. Ово борбено возило доживело је у свом још увек незавршеном животном периоду бројне модификације и надградње.

Почело је са верзијом 1А2, па 1А3, 1А4 и на крају са 1А5. На стандард 1а5 модернизовано је било само 74 комада у периоду 2002-2005 која се огледала у новој противминској заштити и новим топом калибра 20 мм који су били испоручени немачком контингету који се борио у Авганистану против талибана и Ал Каиде у оквиру НАТО мисије ИСАФ која је окончана августа 2021.

Борбено возило пешадије Мардер има класични распоред као и код свих БВП на истоку и на западу са искрцним делом позади. На боковима уграђене су линије за стрелце, а на корву из унутрашњости управљиви митраљез калибра 7,62 мм, а поред топа калибра 20 мм на куполи се налази још један спрегнути митраљез калибра 7,62 мм.

Пошто је од стрелаца који отварају ватру била битнија балистичка заштита, на бовокве Мардера урађен је додатни оклоп, а на верзији А5 постављена је и противминска заштита које је развио Rheinmetall Landsystemе.

Додсатна заштита и код осталих верзија укључивала је уградњу унутрашње заштите од парчади граната, преуређење седишта за искрцно одељење, померање акумулатора и резервоара за гориво.

Ниво заштите БВП Мардер од верзије 1А3 означен је за ниво STANAG 4569. Године 2010. у наоружање немачке војске почела је да стиже Пума нови 33 тонски БВП.

Што се тиче модернизацијског пакета за све верзије од 1А3 па до 1А5 уграђен је нов комуникациони систем радио и интерком, постављена је нова топ купола са топом маусер МК.30-2 калибра 30 мм двоструко-храњен топ, уградња савремене оптике и електорнике, то се односи пре свега на стабилизацију топа, систем за управљање ватром, командир преузима улогу стрелца, уградња противоклопних ракета у немачком случају израелске производње СПИКЕ.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *