UKRAJINCI U KURSKOJ OPERACIJI BILI NAJZADOVOLJNIJI BORBENIM VOZILOM PEŠADIJE MARDER

Ukrajinci su slučajnošću ili ne najveće pohvale imali za nemačku borbenu tehinku, a pre svega za borbeno vozilo pešadije Marder A3

Kurska operacija Ukrajinske vojske koja je započela 8. avgusta 2024 godine ostaće upamćena po masovnoj upotrebi zapadne donirane borbene tehnike pre svega tenkova, borbenih vozila pešadije, oklopnig borbenih vozila točkaša, vozila tipa MRAP, laih oklopnih vozila OTOKAR Kobra, Hamvi, Kojot, Haski…

Sudeći prema pristiglim izveštajima Ukrajinci su slučajnošću ili ne najveće pohvale imali za nemačku borbenu tehinku, a pre svega za borbeno vozilo pešadije Marder A3 koje je Nemačka donirala Ukrajini i koji se masovno koriste na Kurskom pravcu.

Sudeći prema ukrajinskim izveštajima Marder se veoma dobro pokazao u operacijama u Kurskoj oblasti.

Kako je navedeno Marder karakteriše odličan spoj dobre oklopne zaštite i vatrene moći. Za Marder Ukrajici kažu da ima visoki stepen preživljavanja, izdržali su dosta pogodaka iz različitih vrsta napružanja.

Iako je većina sistema posle pogotka otkazala, i činilo se da je guseničar otpisan, on je posle opravka u pozadini vraćen u fomraciju posle povratka.

Ukrajinska vojska generalno ima pohvale za ovo borbeno vozilo pešadije i ponosni su što je većina doniranih borbenih vozila pešadije ovog tipa i dalje u operativnoj upotrebi.

Takođe određeni broj vozila je zaplenila ruska vojska, a ironija sudbine je da se nemačka borbena tehnika ponovo pojavila u Rusiji posle 80 godina, a umesto nemačkih nalaze se ukrajinske posade.

U prilog ove tvrdnje navodi se i iuzveštaj jednog od ukrajinskih oficira koji je na svom telegram kanalu naveo reči vojnika da se u bici kod Kurska nemački Marder veoma dobro pokazao visokim stpenom izdržljivosti.

Ukrajina je od Savezne Republike Nemačke kao vojnu pomoć dobila od 120 do 140 borbenih vozila pešadije Marder. Svi ovi BVP se nalaze u sastavu elitne 82. jurišne vazdušno-jurišne brigade ukrajinske vojske.

Ukrajinci tvrde da su za sada oštećena dva BVP Marder, ali se ne spominju gubici iako su Rusi dokumentovali zarobljavanje jednog Mardera.

Ukratko o Marderu

Borbeno vozilo pešadije Marder ima dugu istoriju. Kompanija Rheinmetall Landsysteme predstavilo je svpoje prvo borbeno vozilo pešadije “Marder 1”.

U periodu od 1971-1975 sa 2136 borbenih vozila pešadije Marder 1 opremljene su jednice pancer gerendira na prostoru Savezne Republike Nemačke. Ovo borbeno vozilo doživelo je u svom još uvek nezavršenom životnom periodu brojne modifikacije i nadgradnje.

Počelo je sa verzijom 1A2, pa 1A3, 1A4 i na kraju sa 1A5. Na standard 1a5 modernizovano je bilo samo 74 komada u periodu 2002-2005 koja se ogledala u novoj protivminskoj zaštiti i novim topom kalibra 20 mm koji su bili isporučeni nemačkom kontingetu koji se borio u Avganistanu protiv talibana i Al Kaide u okviru NATO misije ISAF koja je okončana avgusta 2021.

Borbeno vozilo pešadije Marder ima klasični raspored kao i kod svih BVP na istoku i na zapadu sa iskrcnim delom pozadi. Na bokovima ugrađene su linije za strelce, a na korvu iz unutrašnjosti upravljivi mitraljez kalibra 7,62 mm, a pored topa kalibra 20 mm na kupoli se nalazi još jedan spregnuti mitraljez kalibra 7,62 mm.

Pošto je od strelaca koji otvaraju vatru bila bitnija balistička zaštita, na bovokve Mardera urađen je dodatni oklop, a na verziji A5 postavljena je i protivminska zaštita koje je razvio Rheinmetall Landsysteme.

Dodsatna zaštita i kod ostalih verzija uključivala je ugradnju unutrašnje zaštite od parčadi granata, preuređenje sedišta za iskrcno odeljenje, pomeranje akumulatora i rezervoara za gorivo.

Nivo zaštite BVP Marder od verzije 1A3 označen je za nivo STANAG 4569. Godine 2010. u naoružanje nemačke vojske počela je da stiže Puma novi 33 tonski BVP.

Što se tiče modernizacijskog paketa za sve verzije od 1A3 pa do 1A5 ugrađen je nov komunikacioni sistem radio i interkom, postavljena je nova top kupola sa topom mauser MK.30-2 kalibra 30 mm dvostruko-hranjen top, ugradnja savremene optike i elektornike, to se odnosi pre svega na stabilizaciju topa, sistem za upravljanje vatrom, komandir preuzima ulogu strelca, ugradnja protivoklopnih raketa u nemačkom slučaju izraelske proizvodnje SPIKE.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *